niedziela, 18 listopada 2018

474. "Okruchy strachu" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Okruchy strachu
Tytuł oryginału: Feelings of Fear
Data wydania: 31 stycznia 2008
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 324
Kategoria: horror
Dzięki wydawnictwu Albatros otrzymaliśmy 14 tekstów z gatunku grozy, niestety tylko połowa z nich to teksty całkowicie nowe, nigdy wcześniej w Polsce nie publikowane. Na szczęście wybór pozostałych opowiadań został dokonany bardzo starannie, dzięki czemu mamy okazję przypomnieć sobie teksty Mastertona stojące na najwyższym poziomie. 

Po krótkim wstępie autora mamy pierwsze opowiadanie Głęboka wpadka. Możemy tu rozpoznać styl pisarza, który uświadamia nam, że nawet mała kałuża może być niebezpieczna. 

Przyjaciel w potrzebie to zaskakująca historia o równowadze umysłu, która czasem może zachwiać się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Głównemu bohaterowi wydaje się, że otaczający go ludzie tracą zmysły, ale rzeczywistość może przedstawiać się zupełnie inaczej. 

Indyk na zimno to wariacja na temat kryminalnych historii o rodzinie, w której jedna osoba okazuje się mordercą i próbuje otruć seniora rodu dla spadku. Okazuje się, że ktoś kogo najmniej podejrzewamy, może okazać się najbardziej niebezpieczny. 

Piknik nad Lac du Sang to mroczna i zaskakująca historia grupy kobiet, dla których czas stanął w miejscu. Otwierają one bardzo dochodowy "biznes", który wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Kiedy bohater przybywa w odwiedziny do posiadłości kobiet, popadnie w duże tarapaty, których główną przyczyną będą miłość i pożądanie. 

Chłopiec z Ballyholly to opowieść o zemście za złe traktowanie i niesprawiedliwość tego świata. Zemsta to potężne uczucie, dlatego Masterton radzi na nią uważać, ponieważ czasem może przybrać fizyczny wygląd i pokaźne rozmiary. 

Najnowszy tekst autora umieszczony w utworze Syn Bestii, to groteskowa opowieść o seryjnym mordercy, który bardzo długo pozostaje nieuchwytny. Policjantka prowadząca śledztwo użyje bardzo niekonwencjonalnej metody, aby go złapać. 

Ostatnim nowym tekstem jest Prasa. Ta krótka, zakończona humorystycznym morałem historia przedstawia nam pewnego pisarza, który radził sobie z nieprzychylnymi krytykami w bardzo brutalny i zaskakujący sposób. 

Książka jest niespodzianką dla fanów krótkich opowiadań Mastertona. Teksty zarówno premierowe jak i starsze, nieprzypomniane czytelnikom od prawie 10 lat są nie lada gratką. Warto zapoznać się z tą książką, gdyż krótkie formy brytyjskiego mistrza grozy niejednokrotnie są tak dobre jak jego pełnowymiarowe powieści. 

Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz