niedziela, 7 października 2018

451. "Brzemię" Agatha Christie (Mary Westmacott)

Autor: Agatha Christie (Mary Westmacott)
Tytuł: Brzemię
Tytuł oryginału: The Burden
Data wydania: 13 stycznia 2016
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 304
Kategoria: literatura obyczajowa
Laura Franklin czuła jako dziewczynka, że rodzice poświęcają więcej miłości i uwagi jej bratu, Charlesowi. Wszystko ma się zmienić, gdy braciszek umiera. Rodzice są pełni smutku, wydaje się, że dla Laury jest to dobra okazja do odzyskania ich uczuć. Wkrótce na świat przychodzi kolejne dziecko, siostrzyczka Shirley. Zawiedziona Laura życzy sobie, aby dziecko umarło...

Pewnego dnia w domu wybucha pożar, a Lura bohatersko ratuje z niego siostrę. To przełomowe wydarzenie zmienia wszystko. Od tej chwili Laura poświęca całe swoje życie na to, aby jej siostra była szczęśliwa i kochana. 

Stopniowo poznajemy dalsze losy rodzeństwa, pierwszą miłość Shirley i jej nieszczęśliwe małżeństwo. W cieniu tego zawsze gdzieś widać Laurę, która jest pełna poświęceń. Czuje, że musi odkupić winy za myśli, które nigdy nie powinny pojawić się w jej głowie.

Shirley jednak nie zaznaje szczęścia, nawet gdy po raz drugi wychodzi za mąż. Wpada w alkoholizm i tragicznie ginie. Laura po jej śmierci postanawia zająć się pomocą upośledzonym dzieciom. 

W tej książce nie ma pośpiechu, nie ma też niespodzianek. Jest to historia o poczuciu winy i chęci odkupienia, o siostrzanej miłości pełnej poświeceń. Jest to przede wszystkim lekcja o tym, że nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę. 


Ocena: 8/10  Brzemię [Agatha Christie, Mary Westmacott]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz