niedziela, 1 lipca 2018

368. "Wirus" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Wirus
Tytuł oryginału: Ghost Virus
Data wydania: 22 maja 2018
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 392
Kategoria: horror
W maju ukazał się najnowszy i długo oczekiwany horror Grahama Mastertona. "Wirus" jest oldschoolowy i łączy nieposkromioną, absurdalną makabrę z humorem i atmosferą pełną niepokoju. Przyznam się, że długo czekałem, aż Brytyjczyk napisze w końcu coś innego niż cykl o Katie Maguire. I stało się. 

Koncepcja morderczych ubrań brzmi strasznie groteskowo, ale Masterton nosił się z napisaniem książki na ten temat już od jakiegoś czasu. Powodem była znajomość z kobietą prowadząca sklep z używaną odzieżą. W książkach Mastertona zabijały lustra, samochody, krzesła więc dlaczego nie ubrania?

W Londynie dochodzi do makabrycznych zbrodni. Dziewczyna wylewa sobie kwas na twarz, inna brutalnie patroszy swojego chłopaka, uchodzący za spokojnego mężczyzna morduje swoją żonę. To wszystko to dopiero początek, który ma miejsce w dzielnicy Tooting. Do rozwikłania tej sprawy zostaje przydzielony Jerry Pardoe i Dżamilla Patel. Partnerzy różnią się od siebie - on jest cyniczny i zabawny, ona to dziarska detektyw z Pakistanu. Odnoszę wrażenie, że przypominają trochę Muldera i Scully, czuć między nimi chemię. W pierwszym tomie autor powstrzymał się od wrzucania ich do łóżka i jednocześnie zapowiedział, że chętnie jeszcze wykorzysta ten duet w kolejnej powieści grozy, więc będziemy mieć okazję na poznanie dalszego etapu ich relacji. 

Śledztwo w sprawie zabójstw stoi w miejscu, dopóki nasi bohaterowie nie zaczynają podejrzewać, że sprawców do popełnienia zbrodni mogą nakłaniać ubrania, które noszą. Są one używane i w każdym z nich pozostaje zła cząstka ludzi, którzy je nosili. Pomysł opętań przez ubrania wydaje się nowatorski. 

Większość powieści podąża w ciekawym kierunku, przeplatając rozdziały śledztwa z tymi, w których zostają popełnione zbrodnie. Masterton robi to, w czym jest najlepszy, opisy są naprawdę brutalne. Jako pierwsza książka w historii zawiera na okładce znaczek "+18", napewno nie chcielibyście, aby wasze dzieci czytały tę książkę. 

Zakończenie nie wszystkim może się spodobać. Masterton popuścił wodze fantazji i mamy tu czyste szaleństwo. Jedna rzecz jest niezmienna - Masterton pisze świetnie, a kolejne rozdziały pochłania się w szybkim tempie.


Ocena: 9/10
Wirus [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz