niedziela, 13 maja 2018

346. "Tengu" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Tengu
Tytuł oryginału: Tengu
Data wydania: luty 2015
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 360
Kategoria: horrorJest to powieść o demonicznej zemście nuklearnej. Dosłownie. Pierwsze zdanie powieści nie tylko przykuwa uwagę, ale i udowadnia, że Masterton pozostanie mistrzem grozy: Gdy budzik Sherry Cantor zadzwonił o 7:27 rano, 9 sierpnia, pozostały jej jeszcze dwadzieścia trzy minuty życia. To jedna z najlepszych powieści Brytyjczyka. 

Rozdział pierwszy opisuje życie młodej dziewczyny, który zbliża nas do niezwykle brutalnej i nieuzasadnionej jej śmierci. Zastanawiał się może ktoś z Was jak do ataku atomowego podchodzą dzisiaj Japończycy? Czy wybaczyli Amerykanom?, czy może cały czas przygotowują zemstę, którą większość ludzi uznałoby za niewyobrażalną? Masterton zadał sobie to pytanie i zmienił historię - przyczyny zrzucenia bomby atomowej. Zrzucenie bomby atomowej miało na celu zniszczenie tajnej broni Japończyków, która mogła przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę. Broń niezniszczalną, demoniczną. 

Osoby, które są odpowiedzialne za ataki wciąż żyją, a ich życie jest niekończącym się pasmem udręk i koszmarów. Nie może tego jednak znieść japońska organizacja, nazywana Kręgiem Spalonych Gołębi. Jej członkowie są osobami bezpośrednio związanymi z Hiroszimą, zdeformowane, chore i skrzywdzone. To właśnie oni formują opętaną przez demony armię ochotników, którzy mają zabić ostatnich pozostałych przy życiu żołnierzy USA odpowiedzialnych za ataki. 

Ciekawy pomysł, mnóstwo zapadających w pamięć postaci są siłą tej powieści. Pod koniec akcja gna trochę za szybko, ale na szczęście Masterton serwuje nam nieprzewidywalne i solidne zakończenie!


Ocena: 9/10 Tengu [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz