sobota, 1 lipca 2017

283. "Chciałabym, chciała.. O czym Polki marzą w łóżku" Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska

Autor: Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska
Tytuł: Chciałabym, chciała... O czym Polki marzą w łóżku
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 277


Książka ta jest odpowiedzią na obecną audycję radiową w TOK FM. Dr Andrzej Depko prowadził ją razem z Ewą Wanat. Audycja realizowana była przez pięć lat, począwszy od 2007 roku. Jej owocem było to, że kilkaset kobiet z Polski podzieliło się z  seksuologiem swoimi fantazjami. Są one główną treścią książki. Jest to pierwszy w polskiej literaturze obraz fantazji seksualnych polskich kobiet.

Książka jest wyjątkowa pod względem tematu i kompozycji. Autorzy podzielili nadesłane fantazje Polek zgodnie ze skalą Beauforta, która tradycyjnie określa stopień siły wiatru. W tym przypadku oznacza dosłowność i intensywność zebranych w danym dziale fantazji. Dodatkowo każdy rozdział kończy wywiad autorów, z którego możemy dowiedzieć się o faktach na temat podłoża i znaczenia tych fantazji. Czy fantazje są marzeniami, które chcemy wprowadzić w życie?

Fantazje erotyczne są normalnym fenomenem ludzkiej psychiki. Są czymś, co składa się na ludzką seksualność. Na tematykę fantazji wpływa wiele czynników, takich jak wychowanie, tradycja kulturowa, religia czy pozycja kobiet w społeczeństwie. Świadomość własnej seksualności polskich kobiet się zmienia, widać to bardzo wyraźnie. Fantazje te ewoluują, Polki stają się coraz bardziej wyzwolone seksualnie.

Jedna z autorek fantazji pisze, że książki tej potrzebują nie tylko kobiety, aby zrozumieć, że to co dzieje się w ich głowach jest normalną rzeczą - potrzebują jej także mężczyźni. Jest to dla nich podpowiedź, co partnerka może od nich oczekiwać. Niektóre z tych fantazji są naprawdę unikatowe i przez to potrafią zapaść w pamięci.

Jak pokazują badania powstałe po zebraniu wiadomości, w fantazjach najczęściej przewija się motyw nieznajomego partnera. Spora grupa kobiet przywołuje także byłego i obecnego partnera. Nie tak częstym, ale obecnym motywem jest prostytucja i gwałt. Dlaczego kobiety na ten temat fantazjują? w Książce odpowie nam Andrzej Depko.

Książka przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Jest ciekawą propozycją dla utrzymania harmonii w związku i poznania samego siebie.


Ocena: 7/10
Chciałabym, chciała... O czym Polki marzą w łóżku [Andrzej Depko]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz