niedziela, 30 kwietnia 2017

258. "Polskie ścieżki masonerii" Andrzej Zwoliński

Autor: Andrzej Zwoliński
Tytuł: Polskie ścieżki masonerii
Wydawnictwo: M
Liczba stron: 288


Andrzej Zwoliński w niniejszej książce przedstawia temat masonerii od samego początku jego rozwoju. Strony pokryte są pięknymi lustracjami symboli masońskich, co bez wątpienia wpływa na estetykę. Dodatkowo znajdziemy tu wiele czarno-białych zdjęć i rysunków.

Zwoliński przyłożył się do napisania tej książki. Każde słowo jest tu przemyślane. Mimo złożoności zdań czyta się ją szybko, nie nuży. Autor wyjaśnia każdy wątek, przytacza cytaty, nazwy lóż, podaje mnóstwo dat. Widocznie ukazuje wątek walk z masonami. Czytając ma się wrażenie, że autor nie opowiada się po żadnej ze stron, co jest wielkim plusem.

Publikacja nie należy do najgorszych, ale brakuje tu czegoś innego. Jest to czyste przedstawienie faktów. Stawia to książkę w świetle tych typowo historycznych. Miałem nadzieję, że dowiem się chociaż czegoś więcej o obrzędach.

Można odnieść wrażenie, że w niektórych rozdziałach autor potraktował temat trochę po macoszemu, np. w rozdziale o działalności masonów w III RP temat jest trochę mało odkrywczy. Gdzie jest rola masonerii dzisiaj? Nie dowiemy się o roli masonerii w dzisiejszej Polsce. Publikacja ta dotyczy tylko historii wolnomularstwa w Rzeczypospolitej. Przydatna jest tylko do połowy XX wieku.

Historia masonerii i jej wpływ na dzisiejszą rzeczywistość zdecydowanie zasługuje na szersze opracowanie. Książka ta nie jest oczywiście bezwartościowa, ale nie spełnia moich oczekiwań.Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz