piątek, 28 kwietnia 2017

256. "Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu" Richard Branson

Autor: Richard Branson
Tytuł: Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu
Wydawnictwo: Studio Emka
Liczba stron: 286Trzeba przyznać, że poradnik "Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu" jest dość niekonwencjonalny, o ile można go nazwać poradnikiem. Branson na biznesie zna się doskonale - w przeciwnym razie nie zarobiłby kilku miliardów dolarów startując praktycznie od zera. Dzieli się z czytelnikami swoimi radami na biznes, a także anegdotami i wspomnieniami, które przywołuje w błyskotliwym stylu. Wszystko to czyta się znakomicie. Zadajemy sobie jednak pytanie, czy młodzi przedsiębiorcy i kandydaci na przedsiębiorców mogą wyciągnąć z tego jakąś naukę?

Nasuwa się myśl, że Branson niezbyt ceni sobie akademickie podejście do metod zarządzania firmą. Trzeba tu powiedzieć, że ta niechęć jest obustronna. Wielu biznesmenów odnosi się do marki Virgin z ledwie skrywanym rozbawieniem. Uważają go za amatora i pozoranta, który ma po prostu niesłychane szczęście do zarabiania pieniędzy. Wyśmiewają jego pomysły - loty balonem nad Atlantykiem, zamiłowanie do sportów ekstremalnych. Należy pamiętać, że Branson także ponosił dotkliwe porażki, z taką różnicą, że umiał wyciągnąć z nich wnioski.

Jest to książka napisana z perspektywy założyciela dużego biznesu. który wyzwolił się od biznesowego szablonu, cała wiedzę jaką ma, czerpie ze swojego czterdziestoletniego doświadczenia. Ta książka jest zbiorem najlepszych biznesowych wskazówek autora, które pierwotnie pojawiły się w "New York Times", następnie były cytowane na całym świecie od Indii aż po Australię i Wyspy Bahama. Branson porusza tu kwestię światowego kryzysu finansowego, zdradza także pięć sekretnych przepisów na osiągnięcie sukcesu.

Branson wielokrotnie powtarza, że najważniejszą formą prowadzenia biznesu jest kryterium "zabawowości". Biznes ma być wielką frajdą i wspaniałą zabawą. Wtedy wszystko automatycznie działa lepiej. Zwraca tu także na jeden bardzo ważny aspekt, mianowicie o podejście do ludzi. Pracownicy nie są kosztem, a przyjaciółmi. To oni decydują o sukcesie przedsięwzięć.

Bransonowi nie można odmówić wiedzy praktycznej. Książka jest poradnikiem dla biznesmenów, ale inni także odnajdą w niej kilka ciekawych historii. Jak to powiedział Szekspir - w tym szaleństwie jest metoda.


Ocena: 8/10 Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu [Richard Branson]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz