poniedziałek, 13 marca 2017

232. "Kostuszka" Carla Mori

Autor: Carla Mori
Tytuł: Kostuszka
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 272


"Kostuszka" jest historią małej dziewczynki, która z dnia na dzień traci wszystko, co kochała. Mierzy się z brutalną rzeczywistością. Książki, w których dzieci są głównymi bohaterami najbardziej zapadają w pamięci.

Kostuszka wiodła beztroskie życie w jednym z angielskich miast. Była otoczona opieką kochających rodziców. Wszystko to jednak prysło jak bańka mydlana w dniu, w którym doszło do tragedii. Mama Konstancji zostaje brutalnie zamordowana, głównym podejrzanym staje się jej ojciec. Nie chce on, żeby jego dziecko tułało się po rodzinach zastępczych, decyduje się wysłać dziecko do Polski. Tam zajmie się nim jego teściowa. Kobieta ta nigdy nie widziała wnuczki, a mimo to jest przekonany, że będzie dla niej najlepszą opieką.

Metody wychowawcze jakie stosuje babcia i ciotka gotują krew w żyłach. W czytelniku wzrasta uczucie gniewu i jednocześnie współczucia. Staruszka jest zaborcza, nie znosi sprzeciwu, mieszka w jednym z osiedlowych bloków. W oczach innych jest miła i godna szacunku. Postępuje wbrew zasadom, które sama głosi - zgotowała najpierw swojej córce, a potem wnuczce prawdziwe piekło.

Autorka pokazuje jak wiele zła może wyrządzić źle rozumiana pobożność. Dokładając do tego przemoc domową - fizyczną i psychiczną widzimy, jak potrafi być okrutny człowiek w stosunku do drugiego człowieka. Babcia i ciotka zgotują piekło dziewczynce, a co dopiero straciła rodziców. Wszystko to sprawia, że człowiekowi zaciskają się pięści ze złości. Miały one być dla nich opieką, a nie dokładać jej więcej cierpienia.

Pod tym względem książka robi duże wrażenie. Klimatu dodają wplecione elementy  mitologi słowiańskiej. Dzięki nim historia staje się bardziej przerażająca i hipnotyzująca. Co prawda, przemoc wobec Konstancji przeraża, ale spodziewałem się w tej historii mocniejszego kopa. Odnosi się także wrażenie, że niektóre schematy powtarzają się za często.

"Kostuszka" jest opowieścią o bólu, stracie i cierpieniu. Miłośnikom typowego horroru może wydawać się trochę nudna, ale pewne jest, że każdego poruszy. Język jakim posługuje się autorka jest pełen kunsztu. Odpowiednio dopasowuje go do sytuacji. Zakończenie natomiast budzi wiele wątpliwości i pytań. Ciekawe cy po przeczytaniu tej książki spojrzycie na swoich sąsiadów po innym kątem...


Ocena: 7/10 Kostuszka [Carla Mori]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz