Popularne posty

Teraz czytam

Teraz czytam

Wkrótce!

Wkrótce!

Oceny

10/10 - Arcydzieło
9/10 - Rewelacja
8/10 - Bardzo dobra
7/10 - Dobra
6/10 - Niezła
5/10 - Średnia
4/10 - Ujdzie
3/10 - Słaba
2/10 - Bardzo słaba
1/10 - Nieporozumienie

Liczba odwiedzin

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

czwartek, 9 marca 2017
Autor: Olga Haber
Tytuł: Oni
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 224


Debiutancka powieść Olgi Haber zabiera nas do "Emilówki", gdzie główna bohaterka Natalia, zmaga się z traumą po wypadku samochodowym, którego była świadkiem. Obecnie mieszka w domu byłego faceta, w którym chce wziąć się w garść i stanąć na nogi. Ma młodszego kochanka, który przyspiesza u niej bicie serca. W okolicy zaczyna dochodzić do niewyjaśnionych zdarzeń,

Poznajemy losy dobiegającej do czterdziestki kobiety, która przebywa w domu swojego byłego partnera. Mała miejscowość to oaza spokoju. Praktycznie nic tu się nie dzieje. Wszyscy się znają, niektórzy letnicy przyjeżdżają tu kolejny raz. Nadchodzi jednak taki dzień, w którym wszystko się zmienia. Ludzie zaczynają gwałcić, mordować, okaleczać. Pojawiają się pogłoski, że tytułowi ONI są odpowiedzialni za wszelkie zło.

Powieść ta miała potencjał. Mamy tu irracjonalne wydarzenia, siły nadprzyrodzone, wielu rzeczy nie da się wyjaśnić. Według mnie jednak zabrakło czegoś mocniejszego. Czytając książkę miałem wrażenie, że jest ona tylko o życiu uczuciowym głównej bohaterki, a wszystko inne jest wynikiem szalejących stanów emocjonalnych pod wpływem strachu i chwiejnych relacji między mieszkańcami. Szkoda, że poboczni bohaterowie nie dostali szerszego pola do zaprezentowania swoich tajemnic, może wtedy byłyby fajerwerki. Niestety to co dała nam autorka to za mało, żeby przerazić i wbić w fotel.

Na początku "Oni" wydają się być tanim romansem nie wciągającym czytelnika. W momencie rozkręcania się akcji, która pomału zaczyna nabierać grozy, wszystko pędzi na łeb na szyję i się kończy. Jedna rzecz, która zasługuje na uznanie to zakończenie, które zaskakuje. Ono się udało.


Ocena: 5/10

0 komentarze: