wtorek, 14 lutego 2017

214. "Podpalaczka" Stephen King

Autor: Stephen King
Tytuł: Podpalaczka
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 512


Jest to jedna z najstarszych książek Kinga. Do czytelników trafiła po raz pierwszy w roku 1980. Zadziwiające jest to, od jak dawna ludzie sięgają po jego książki, a te niezmiennie zajmują wysokie miejsca w różnorakich rankingach.

Andy McGee jako nastolatek wziął udział w eksperymencie, który był sponsorowany przez rząd. Za zgłoszenie się do tego eksperymentu dostał możliwość zarobienia pieniędzy, które jako nieopływającego w dostatek ucznia bardzo by wspomogły. W eksperymencie oprócz innych osób które się zgłosiły, brała udział jego przyszła żona Vicky. Nastolatkom została wstrzyknięta halogenna substancja o nazwie "Lot Sześć". Dokonywała ona w organizmie ogromnego spustoszenia, wprowadzała zmiany w chromosomach. Andy i Vicky zaczynali odkrywać w sobie nowe zdolności. Andy mógł kontrolować umysły ludzi i wpływać na ich tok myślenia. Vicky z kolei obdarowana została zdolnością telekinezy. Oboje starają się nie nadużywać swoich zdolności. Z ich związku rodzi się Charlie, dziewczynka, która różni się od innych. Obdarowana jest ona bowiem zdolnością pirokinezy - wznieca ogień za pomocą myśli. "Lot Sześć" wciąż wzbudza zainteresowanie wielu ludzi, stąd rodzinie nie dane jest żyć normalnie. Największym zainteresowaniem staje sie jednak dziecko, które jest swojego rodzaju mutantem. Rozpoczyna się pościg, który ma schwytać rodziców i dziewczynkę. Pewnego dnia Andy znajduje w domu martwą żonę, której ktoś powyrywał paznokcie. Rozpoczyna się bardzo długa ucieczka, pełna niebezpieczeństw.

Opis wszystkich wydarzeń przedstawiony jest z różnych perspektyw. Książka porusza ważny problem jakim jest poświęcenie dziecka dla całej społeczności. Została zekranizowana i doczekała się kontynuacji, ale tylko filmowej. Historia Charlie potrafi zainteresować, ale wysokim wymaganiom czytelniczym ciężko jej sprostać. Mimo to nie jest moje ostatnie spotkanie z Kingiem.


Ocena: 7/10
Podpalaczka [Stephen King]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEBrak komentarzy:

Prześlij komentarz