czwartek, 9 lutego 2017

212. "Z Galileusza też się śmiali" Albert Jack

Autor: Albert Jack
Tytuł: Z Galileusza też się śmiali
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 352


Książka ta jest zbiorem historii o ludzkiej kreatywności, dążeniu do celu i niezłomności. Przeczytamy tu o historii dotyczących wynalazków, tych na większą i mniejszą skalę. Mimo tej różnicy w swojej doniosłości jest coś, co je łączy - reakcja otoczenia, która zniechęcała do ich twórczości.

Ktoś powiedział o radiu: "Ta bezprzewodowa pozytywka nie ma żadnej wyobrażalnej wartości handlowej. Któż miałby płacić za wiadomość, która nie jest wysyłana do nikogo konkretnego?". Podobnie mówiono o telewizji. Jak bardzo się ktoś pomylił. Mówiono tak również o ramieniu robota, które wynalazł George Devol. Nikt wtedy nawet nie śnił o tym, że ludzi można zastąpić maszyną przy stołach montażowych.

Ciężko byłoby zebrać wszystkie wynalazki i opisać je w jednym miejscu. Tego zadania podjął się Albert Jack. Z każdym wynalazkiem wiąże się jakaś anegdota lub ciekawa historia. Czasami opisywana historia jest smutna, a czasami wesoła. Autor włożył wiele serca, by opisać każdą z nich. Każdy z tych wynalazków wpłynął w swój sposób na losy świata.

Wadą książki jest stosunek jakości do opisanych w niej historii. Ma się wrażenie, że autor przytłacza nas ilością wynalazków, które ciężko potem usystematyzować, mimo, że książka napisana jest prostym językiem i zawiera wiele humorystycznych rozwiązań.

Wszystko jest okraszone cytatami sprzed lat, wypowiedziami znanych ludzi i fragmentami z gazet. Przekonywania i obawy które dawniej głoszono, dzisiaj brzmią absurdalnie. Jeżeli kogoś interesują takie ciekawostki, to ta książka jest właśnie dla niego. Historie są ciekawe, a zakres ogromny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Ocena: 7/10 Z Galileusza też się śmiali [Albert Jack]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Zapowiada się interesująco, bardzo chętnie sięgnę po taką publikację, a i przyda mi się do rozmów z dziećmi, zawsze czegoś można się nauczyć. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa propozycja, lubię takie zbiory.

    OdpowiedzUsuń