sobota, 28 stycznia 2017

203. "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" Diane Ducret

Autor: Diane Ducret
Tytuł: Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 382


W swojej najnowszej książce Diane Ducret porusza tematykę kobiet - tym razem o ich intymnej części ciała. Temat może wydawać się zbyt gorszący, jednak autorka robi to w sposób delikatny i subtelny.

Książka została podzielona na trzy części. Część pierwsza to postrzeganie waginy na przestrzeni wieków. Dla Platona była ona "drapieżnym zwierzęciem", Sumeryjczycy widzieli w niej źródło obfitości i urodzaju, dla Galona był to "odwrócony penis". Był to symbol niższego statusu kobiety, zobowiązywany do zachowania czystości, mający służyć jedynie do celów reprodukcji. Ta część jest najbardziej humorystyczna, znajdziemy tu sprośne wierszyki jak i zabawy kobiet, została oparta na dużej ilości bibliografii.

Druga część dotyczy zmianie sposobu traktowania kobiet. jest o seksualności kobiet aż do XX wieku. W części tej znajdziemy informacje o wynalezieniu podpaski czy tamponu, wibratora, dowiemy się jak zadziałała kamasutra na wiktoriański Londyn, ponadto przeczytamy o aborcji. Cały ten okres to czasy podejrzliwości wobec zmysłowości kobiet, który podkreśla ich funkcję rozrodczą. Medycyna zabraniała kobietom korzystania z narządu rozkoszy uważając to za zboczenie.

Ostatnia trzecia część dotyczy współczesności - uwzględniając wydarzenia wojen i okresu międzywojennego. Jest to najmroczniejszy fragment książki, który traktuje o pracach nad antykoncepcją, odmówienia prawa kobietom rodzenia ze znieczuleniem, opisuje gwałty na kobietach w okresach wojny jako zemsta na wrogach. Przeczytamy tu także o rewolucji seksualnej, powstaniu pierwszego filmu pornograficznego i rozwoju branży czasopism erotycznych.

Ksiażka Diane Ducret daje obraz tego, co w minionych epokach musiały przejść kobiety. Do dzisiaj w wielu miejscach na świecie kobiety ze względu na to, że są odmiennej płci traktowane są źle. Nie mogą czerpać radości z życia intymnego.

Po przekopywaniu się przez dokumenty i archiwa autorka stworzyła wartościową publikację. Napisana jest w świetnym stylu. Książkę tę powinien poznać każdy, bez względu na swoją płeć. Jest ona zdecydowanie skierowana do osób starszych, tych pełnoletnich. Temat poruszany przez autorkę nie powinien nikogo zniesmaczyć.Ocena: 8/10 Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji [Diane Ducret]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz