sobota, 31 grudnia 2016

193. "Głowa pełna duchów" Paul Tremblay

Autor: Paul Tremblay
Tytuł: Głowa pełna duchów
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Liczba stron: 400


Rodzina Barettów żyje sobie spokojnie na przedmieściach Nowej Anglii. Najstarsza ich córka Marjorie  w pewnym momencie zaczyna przejawiać objawy schizofrenii. Dziewczyna popada w obłęd i ani rodzicom, ani lekarzom nie jest łatwo ją przed tym ochronić. Ojciec Marjorie, John Berret widząc cierpienia swojej córki prosi o pomoc miejscowego księdza. Duchowny proponuje przeprowadzić egzorcyzm, który ma oczyścić dziewczynę i przywrócić na nowo porządek w ich domu. John rok wcześniej stracił pracę, więc rodzina boryka się z problemami finansowymi. Brakuje pieniędzy na dalsze leczenie Marjorie, więc ojciec nawiązuje kontakt z firmą, która zainteresowana jest losami Barettów. Niebawem w ich domu zjawia się ekipa telewizyjna programu "Opętanie", który jest popularnym reality show. Odtąd kamera towarzyszy im w życiu codziennym, nawet podczas egzorcyzmów. W trakcie tych egozrcyzmów dochodzi do zdarzeń, które naprawdę przerażają i w końcu prowadzą do tragedii.

"Głowa pełna duchów" to powieść, której bliżej do horroru niż thrillera. Sceny opisywane w książce naprawdę budzą przerażenie. Jakby tego było mało, autor książki obrał za narratorkę ośmioletnią dziewczynkę, którą jest siostra egzorcyzmowanej Marjorie - przez ten zabieg autor tylko potęguje napięcie. Świat ośmioletniej dziewczynki przepełniony jest tu niewinnością i nieświadomością tego, co się dzieje w jej domu. Nie umie sobie w racjonalny sposób wytłumaczyć zachowania siostry. Każdy rozdział książki poprzedzają blogowe wpisy, które są omówieniem "Opętania" i przywołują kilka znanych horrorów.

W tej historii nie ma nic przypadkowego, tak właśnie została ona skonstruowana przez autora. Przedstawia on to, w jaki sposób choroba Marjorie wpływa na jej psychikę członków rodziny. Szczególnej uwadze poddana jest rola więzi, które łączy obie siostry. Nie sposób nie dostrzec tej bliskości, która przeradza się w relację toksyczną, która jest powoli wyniszczająca i zakończenie tej historii ukazane jest przez to w jeszcze bardziej przerażającej odsłonie.

Bardzo dobrym posunięciem autora okazało się to, że fabułę skupił na reality show. Pokazane są kulisy nagrywania, oczekiwania producenta, ojca Marjorie oraz duchownego Wanderly. Sylwetki psychologicznie zostały tutaj bardzo dobrze ukazane, najwięcej czasu autor poświęca destrukcyjnej więzi sióstr. Można sobie zadać wiele pytań, np. do jakich granic mogą posunąć się rodzice, aby pomóc swojemu dziecku.


Ocena: 10/10 

1 komentarz:

  1. Świetnie się bawiłam podczas czytania tej książki, intrygująca przygoda czytelnicza, a zakończenie mocno mnie usatysfakcjonowało. :)

    OdpowiedzUsuń