czwartek, 29 grudnia 2016

192. "Rytuał ciemności" Eric Giacometti, Jacques Ravenne

Autor: Eric Giacometti, Jacques Ravenne
Tytuł: Rytuał ciemności
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 341


1945 rok... II Wojna Światowa zbliża się do końca. Francois Le Guermand, francuz pracujący dla nazistowskich Niemiec ma za zadanie przewieść tajemnicze skrzynie do bezpiecznej kryjówki. Nie wie, że operacja skazana jest na niepowodzenie, gdyż po nie długim czasie od wyjazdu konwój wpada na rosyjski zwiad. Le Guermand jako dowodzący całą akcją jest zdesperowany, chce wiedzieć za co ma zginąć więc otwiera jedną ze skrzyń. Zdziwiony odkrywa, że w środku są dokumenty dotyczące masonerii.

Jest to opowieść o niezwykłym kamieniu z tewy, na którym wyryte są tajemnicze inskrypcje. W czasach współczesnych badający ten przypadek izraelski archeolog zostaje zamordowany, a kamień skradziony. W tym samym czasie w ambasadzie francuskiej we Włoszech życie traci młoda archiwistka, która miała się wkrótce spotkać z owym zamordowanym archeologiem. Co ciekawe, obie ofiary należały do loży masońskiej. Śledztwo trafia w ręce Antoine`a Marcasa - również masona, który odkrywa powiązania zabójców z Thule, która jest zaprzysiężonym wrogiem loży masońskiej.

"Rytuał ciemności" to pierwszy tom z serii "Zbrodnia i wtajemniczenie", który jest o jednym z najbardziej tajemniczych stowarzyszeń na świecie - wolnomularstwie, do którego należy jeden z autorów książki Jacques Ravenne. Ci dwaj autorzy stworzyli nowy gatunek literacki jakim jest thriller masoński. Jest to specjalna mieszanka kryminału oraz legend i historii tajnych towarzyszeń. W "Rytuale ciemności" oprócz tajników wolnomularstwa autorzy odkrywają przed czytelnikiem specyfikę rasistowskiego Towarzystwa Thule oraz średniowiecznego Zakonu Templariuszy.

Już od samego początku powieści czytelnik poznaje podłoże historyczne współczesnych wydarzeń, które jest bardzo wiarygodne. Poznaje przeszłość naocznych świadków, lektury starych dokumentów. Historia odgrywa w tej książce kluczową rolę. Są tu obecne nawiązania do sytuacji masonów w czasie II Wojny Światowej, do początków ich istnienia, do Templariuszy.

Wielu porówna zapewne tę książkę do twórczości Dana Browna ze względu na różne teorie spiskowe i tematykę ogólnie pojętą. Miesza się tu fikcja z prawdą i to w sposób wiarygodny. Czytelnik nie będący w temacie masonerii nie wie, kiedy autorzy zaczynają tworzyć fikcję, a kiedy prawdę. Świat jest tutaj fascynujący, hipnotyzuje tajemnicą, czasami jest aż nierealny.

Książka jest oryginalna ze względu na środowisko, w którym jest usytuowana. Entuzjaści grozy nie znajdą tu niczego dla siebie, ale poszukiwacze tajemnic z domieszką kryminału będą usatysfakcjonowani. Jeżeli lubisz legendy, historię i tajemnice bractw to ta książka z pewnością jest dla Ciebie.


Ocena: 9/10

1 komentarz:

  1. Zapowiada się interesująco, moje ulubione klimaty, tytuł jak najbardziej wciągam na listę książek do przeczytania. :)

    OdpowiedzUsuń