Popularne posty

Teraz czytam

Teraz czytam

Wkrótce!

Wkrótce!

Oceny

10/10 - Arcydzieło
9/10 - Rewelacja
8/10 - Bardzo dobra
7/10 - Dobra
6/10 - Niezła
5/10 - Średnia
4/10 - Ujdzie
3/10 - Słaba
2/10 - Bardzo słaba
1/10 - Nieporozumienie

Liczba odwiedzin

Archiwum

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

środa, 28 grudnia 2016
Autor: Emilia Karolina Kwaszyńska
Tytuł: Historia dobrej duszy
Wydawnictwo: Warszawska Grupa Wydawnicza
Liczba stron: 46


O tym, że jej babcia Franciszka Kwaszyńska została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Emilia Karolina Kwaszyńska dowiedziała się przypadkowo.

Fakt przechowywania w czasie II wojny światowej czterech osób pochodzenia żydowskiego nigdy nie był tematem rodzinnych rozmów a dyplom i medal przyznany Franciszce Kwaszyńskiej był schowany na strychu. Emilia zainspirowana przez nauczycielkę historii napisała pracę szkolną w oparciu o rodzinne dokumenty, fotografie oraz wspomnienia. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem. To skłoniło młodą autorkę do wysłania jej do kilku wydawnictw. W tym roku książka ukazała się w Warszawskiej Grupie Wydawniczej pt: "Historia dobrej duszy". Miejscem akcji książki jest Olejowa Korolówka w woj. stanisławowskim na Kresach Rzeczpospolitej. Tam przed wojną zgodnie żyli Polacy i polscy Żydzi. Wojna i okupacja niemiecka wystawiła na ciężką próbę jednych i drugich – Żydów, którzy chcąc przeżyć, musieli się ukrywać, i Polaków, którym za ukrywanie często swoich dawnych sąsiadów groziła kara śmierci. 

Warto też przypomnieć, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie za choćby najmniejszą pomoc groziła śmierć. Franciszka Kwaszyńska nigdy nie uważała swojej postawy za bohaterską - "Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym..."- mówiła. Temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to temat bardzo trudny, szeroki i bardzo ważny. Przez szereg lat był przemilczany. Dlatego też, zwłaszcza teraz, warto o tym mówić, żeby już nigdy nie spotkały nas podobne doświadczenia.


Ocena: 8/10

0 komentarze: