wtorek, 27 grudnia 2016

190. "Czerwone światło hańby" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Czerwone światło hańby
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416


Jest to trzecia odsłona serii o nadkomisarz Katie Maguire. Celem serii jest poruszanie tematów, które są aktualne w Irlandii i innych krajach.

Książka zaczyna się od znalezienia potwornie okaleczonych zwłok czarnoskórego alfonsa. Są one pozbawione dłoni, a w głowie jest ślad po strzale z broni palnej, oddany z bliskiej odległości. Przy zwłokach siedziała mała i zaniedbana dziewczynka, która ponadto wydaje się być mocno zastraszona. Sprawa oczywiście trafia na policje i prowadzi ją nasz główna bohaterka Katie Maguire. Po jakimś czasie okazuje się, że kolejne osoby związane z seksbiznesem są na celowniku mordercy. Katie stanie wkrótce przed dylematem - czy pozwolić mordercy na eliminowanie szumowin w mieście czy znaleźć i aresztować sprawcę.

Jest to powieść, która przypomina swoją poprzednią siostrę - "Upadłe anioły" - oczywiście pod względem konstrukcji. Powieść czyta się szybko, czytelnik rozkoszuje się detalami i opisami Mastertona, który mogę śmiało powiedzieć, że opanował swój warsztat do perfekcji. Powtarzają się tu fakty dotyczące życia Katie, postacie drugoplanowe z poprzedniej części. Kto czytał od początku tą serię ten zrozumie o co chodzi.

Przed przeczytaniem tej części błędem będzie nastawianie się na wielką, kryminalną zagadkę. Książka nie obfituje w zwroty akcji z jednego powodu - u Mastertona cechy mordercy ujawnione są zdecydowanie zbyt szybko. Cała uwaga koncentruje się tutaj wokół spraw Katie, które jak pamiętamy zakończyły się dość tragicznie. Książka potrafi zaskoczyć, ale pod sam koniec.

"Czerwone światło hańby" wbrew pozorom potrafi dostarczyć emocji. Jest tu wszystko co polubiliśmy od pierwszego tomu tej serii - piękny krajobraz Irlandii, wyrazistą bohaterkę, odpowiednią dawkę brutalności i dramatyczny temat. Zakończenie pozostawia czytelnikowi trochę niedosytu co każe oczekiwać na kolejny tom.


Ocena: 8/10 Czerwone światło hańby [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz