poniedziałek, 26 grudnia 2016

189. "Uznani za zmarłych" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Uznani za zmarłych
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 480
Tomy przygód Katy Maguire nieprzerwanie zajmują wysokie miejsca na listach bestsellerów w Polsce jak i za granicą. Książka o jej przygodach "Uznani za zmarłych" w Polsce stała się hitem już pierwszego dnia. Kolejno jest to czwarta książka o irlandzkiej pani nadkomisarz.

We wcześniejszych częściach Katie Maguire miała do czynienia z brutalnym, seryjnym mordercą, z pedofilią wśród księży, handlem żywym towarem. Obecnie mierzy się z przestępczą organizacją, która nazywa siebie Arcykrólami Irlandii. Porywają i torturują przedsiębiorców, których biznes wisi na włosku, przez co musieli się zadłużyć i przez to masowo rujnowali gospodarkę. Zapłacą oni za to zdrowiem lub życiem, nawet jeśli zapłaci się za nich okup. Zagadka jest kto stoi na czele tej organizacji, a także jaki jest jej cel.

W książce bardzo dobrze rozwinięte są wątki prywatne dotyczące zarówno głównej bohaterki jak i prowadzonego przez nią śledztwa. Jeżeli ktoś czytał poprzednie części zauważy, że w momentach gdy śledztwo stoi w miejscu, kontynuowane są wątki z poprzednich części dotyczących prywatnego życia Katie. Sprawia to, że nie można oderwać wzroku od treści książki. Autor stosując ten zabieg nie pozwala czytelnikowi na nudę.

Jeżeli chodzi o brutalne sceny w tej serii to w tej części jest ich zdecydowanie mniej. Pani nadkomisarz jest mocno zdeterminowana, aby złapać członków grupy przestępczej, jednak przeciwności losu jakie ją spotykają nie ułatwiają jej tego zadania. Katie daje się lubić czytelnikom ze względu na swoje cechy charakteru: niezłomność, siłę ale jednocześnie i kruchość, po przejściach wydaje się być kobietą łatwą do złamania.

Zakończenie powieści kryminalnej jest swojego rodzaju zaskoczeniem, gdyż rozwiązanie zagadki następuje zupełnie przypadkiem. Wrażenia z lektury zależą w dużej mierze od oczekiwań czytelnika. Jeżeli ktoś oczekuje dobrze napisanej książki to bez wahania powinien sięgnąć po tą część. Rozczarować mogą się ci, którzy oczekują mylącej tropy intrygi. Osobiście mam nadzieję, że kolejne tomy będą trzymały jeszcze wyższy poziom od tego.


Ocena: 7/10
Uznani za zmarłych [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz