niedziela, 25 grudnia 2016

188. "Białe kości" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Białe kości
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384"Białe kości" są pierwszą książką cyklu z Katie Maguire w roli głównej. Jest ona oficerem policji pracującym w Garda Siochana.

Na jednej z farm w hrabstwie Cork w Irlandii zostają znalezione ludzkie kości. Właścicielem farmy jest John Meagher, który nie dawno przejął ten interes i to on zgłosił policji to odkrycie. Kości są dokładnie obrane z mięsa, a przy kościach udowych zamocowano szmaciane laleczki, które przypominają te voodoo. Owe kości pochodzą prawdopodobnie z okresu XX wieku, kiedy to miało miejsce seryjne zaginięcie kobiet. Policja zastanawia się nad zamknięciem śledztwa, gdyż wydaje się być oczywistą sprawą, że do tej pory zabójca na pewno nie żyje. Katie jednak jest innego zdania. Twierdzi, że rodzinom zmarłym i im samym należy się rzetelne śledztwo, które wyjaśni motywy jakimi kierował się morderca. Tymczasem zostają uprowadzone kolejne kobiety co przyczynia się do tego, że śledztwo nie zostaje zamknięte. Historycy specjalizujący się w mitologii celtyckiej uważają, że poszukiwany przez policję morderca chce dokończyć starożytny rytuał, aby przywołać potężną celtycką czarownicę - Morrigain. Kto we współczesnej Irlandii może wierzyć w duchy czy wiedźmy? Czy one naprawdę istnieją i czy mogą przybyć na wezwanie człowieka?

"Białe kości" rozpoczynają serię thrillerów osadzonych w Irlandzkich realiach. Od Mastertona możemy się spodziewać potężnej dawki napięcia i makabry, co widać już po tym tomie. Policyjne śledztwo, bestialskie zbrodnie i specyficzny dla Mastertona klimat to nie wszystko. Udana jest tu fabuła, która nawiązuje do jednej z największych morskich katastrof XX wieku.

Świetnie wykreowana jest tu postać głównej bohaterki Katie Maguire, która musi być kobietą silną w męskim, współczesnym świecie. Poznajemy ją od strony zawodowej i osobistej, bowiem przeżywa tragedię, poprzez którą w jej małżeństwo wkradły się kłamstwa i ono samo zaczyna się rozpadać. Zagadkowe zbrodnie, cienie winy - z tym musi się zmierzyć pani komisarz. Miłośnikom twórczości Mastertona tej książki z pewnością nie trzeba polecać. Ci, którzy poprzez tę książkę pierwszy raz zetkną się z Mastertonem, na pewno nie będą zawiedzeni.Ocena: 9/10 Białe kości [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

1 komentarz:

  1. Mój ulubiony pisarz, od którego ostatnio odpoczywałam...nie przypominam sobie, abym czytała tę powieść, więc czas najwyższy dalej powrócić do Mastertona :)

    OdpowiedzUsuń