czwartek, 15 grudnia 2016

185. "Duch ognia" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Duch ognia
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384


Główną bohaterką w niniejszej powieści jest zwykła żona, matka i jednocześnie inspektor pożarowy Ruth Cutter. Boryka się ona na co dzień ze zwykłymi problemami. Jej mąż Craig ma problemy z pracą, gdyż kryzys finansowy spowodował coraz mniejszą liczbę zleceń. Syn Ruth przeżywa okres buntu, a córka z kolei cierpi na rzadką chorobę zwaną zespołem Williamsa, która charakteryzuje się wyjątkowo wrażliwym słuchem. W mieście dochodzi do serii dziwnych wydarzeń, które mrożą krew w żyłach. Kobiety w różnym wieku stają się ofiarami trzech mężczyzn w maskach, którzy je brutalnie gwałcą. Po krótkim czasie w miejscach tych ataków dochodzi do gwałtownych pożarów. Napadnięte kobiety kończą swoje życie ginąc w płomieniach. Pożary wywołuje tajemniczy trzynastolatek w sposób nienaturalny, pozaziemski. Tymi sprawami zajmuje się właśnie nasza główna bohaterka, Ruth.

Ruth ma poważne problemy ze zidentyfikowaniem ciał, gdyż są w stanie bardzo dużego stopnia zwęglenia. Temperatura przy paleniu się każdej ofiary z osobna przekroczyła tysiąc stopni. Policja i straż są w punkcie wyjścia a trzej zamaskowani mężczyźni kontynuują rzeź. Źródło tych wszystkich pożarów pomoże odkryć matce córka Amelia, ale czy nie będzie już za późno?

Masterton po raz kolejny zachwycił swoją wyobraźnią i pomysłem na książkę. Nie spotkamy się tu z żadnym duchem czy demonem, główną rolę odgrywa tu samo piekło. Tysiące ludzi, którzy zginęli w wyniku pożaru chcą się z niego uwolnić, aby nie przeżywać w nim wiecznych katuszy. Chcą się przedostać do świata żywych. Tylko Ruth może ich powstrzymać wraz ze swoimi przyjaciółmi.

W oczy rzuca się pewien schemat wykorzystany przez Brytyjczyka w tej powieści. Otóż opisy ataków popełnianych przez trzech zamaskowanych zabójców przeplatają się z opisem prowadzonego przez Cutter śledztwa. Utrzymuje się on prawie do końca powieści co daje minus, ze względu na zanik elementu zaskoczenia. Opisy zbrodni są makabryczne jak na Mastertona przystało. Wątki obyczajowe są również bardzo dobrze opisane - nie nudzą i potrafią przekazać wiele ważnych informacji. "Duch ognia" to z pewnością jedna z najlepszych książek Mastertona.

Co do zakończenia... nie jest ono wydumane. Wydarzenia są oryginalne, a sam finał wybuchowy. Akcja jest wartka, ale opisy są trochę za mało krwawe. Książka potrafi zszokować, ale trudno ją nazwać straszną.Ocena: 9/10 

2 komentarze:

  1. Masterton pisze dobrze, aczkolwiek trochę chaotycznie jak dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. I kolejny Masterton, świetne zaczytanie. :)

    OdpowiedzUsuń