Popularne posty

Teraz czytam

Teraz czytam

Wkrótce!

Wkrótce!

Oceny

10/10 - Arcydzieło
9/10 - Rewelacja
8/10 - Bardzo dobra
7/10 - Dobra
6/10 - Niezła
5/10 - Średnia
4/10 - Ujdzie
3/10 - Słaba
2/10 - Bardzo słaba
1/10 - Nieporozumienie

Liczba odwiedzin

Archiwum

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

czwartek, 8 grudnia 2016
Autor: Piotr Kitrasiewicz
Tytuł: Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 352


Bohaterowie książki autorstwa Piotra Kitrasiewicza to postaci autentyczne, a przedstawione tutaj historie miały miejsce na prawdę. Akcja powieści toczy się przed wybuchem II Wojny Światowej. Najważniejszą rzeczą, jaką jest cel tej książki to ukazanie linii dyplomatycznej Rzeczpospolitej i III Rzeszy, która ukazana jest poprzez osobę Józefa Becka.

W koszarach wojskowych, które znajdują się na terenie Francji w 1940 roku, gdzie ćwiczą polscy podchorążowie, kadeci oraz elewi spotykają się podchorąży Paweł Kruczek z Krasnegostawu pod Zamościem, podchorąży Władysław Żarko z Sochaczewa i ambasador RP w Berlinie - Józef Lipski, który opowiada im, jak było naprawdę na placówce w Berlinie w latach, które poprzedzały wybuch wojny i czy istniała szansa na jej zażegnanie.

Zaletą książki są niezwykle odmalowane realia, klimat i panujące nastroje. Autor wymownie ukazuje panoramę okresu przed II Wojną Światową, obrazuje rozmaite prądy ideologiczno-kulturowe, które były charakterystyczne dla tamtego okresu.

Jan Szembek, który był zastępcą ministra spraw zagranicznych zaproponował Lipskiemu objęcie poselstwa w Berlinie. Miał on trzymać rękę na pulsie i pod żadnym pozorem nie dawać powodów do zadrażnień stosunków z Hitlerem, jednocześnie stojąc na straży okazywania szacunku Polsce. To zadanie, które otrzymał nie było łatwe. Wymagało nadzwyczajnej ostrożności, oceny sytuacji oraz taktu towarzyskiego.

Józef Lipski był świadkiem, który obserwował rosnący w potęgę hitleryzm. Często spotykał się na "herbatkach", polowaniach z Hermanem Göringiem, który był wówczas premierem Prus Wschodnich, Josephem Goebbelsem - ministrem propagandy oraz Adolfem Hitlerem. Wszyscy trzej zapewniali Lipskiego o pokojowej sytuacji III Rzeszy wobec Polski i proponowali sojusz przeciwko Sowieckiej Rosji. Lipski miał mieszane uczucia, ponieważ wszystko układało się nadzwyczaj dobrze, co było najbardziej podejrzane. Nazistowski dyktator, który przed którym drżała cała Europa chciał podpisać pakt o nieagresji z Polską, który został zamieniony na deklarację o niestosowaniu przemocy. Obawy Lipskiego były słuszne, bo jak się okazało wszystkie pakty i deklaracje były ważne dla Hitlera tylko do opłacalnego dla niego momentu.

Machina dyplomacji rozkręca się wraz ze spotkaniami, kartami, grami, polowaniami by w końcu doprowadzić do finału, jaki wszyscy znamy. Można dostrzec jak nieoczekiwanie nasi wczorajsi przyjaciele stają się naszymi wrogami, jak nagle zmieniają się sojusze. Książka jest godna polecenia.


Ocena: 9/10
Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem [Piotr Kitrasiewicz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu


2 komentarze:

Agata Kądziołka pisze...

Mojemu narzeczonemu książka bardzo by się spodobała :)

Bookendorfina Izabela Pycio pisze...

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, oboje z mężem chętnie się z nią zapoznamy. :)