środa, 7 grudnia 2016

179. "Różowe kartoteki" MIkołaj Milcke

Autor: Mikołaj Milcke
Tytuł: Różowe kartoteki
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Liczba stron: 284


Głównym bohaterem książki jest Ksawery Downar - 61-letni wicemarszałek Senatu, niemalże pewny kandydat Prawicy Polskiej na prezydenta. Ma olbrzymią szanse wygrania wyborów już w pierwszej turze. W dniu ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich do partii, z której wywodzi się Downar, dostają się dokumenty które dyskwalifikują go jako kandydata na prezydenta. Nagle tajemnica sprzed 30 lat przestaje być tylko tajemnicą wicemarszałka. Jego niechlubna przeszłość zostaje ujawniona. Ksawery Downar 30 lat temu został tajnym i świadomym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa w PRL-u. TW "Synek" zwerbowany został w roku 1985 w czasie akcji o kryptonimie "Hiacynt", która skierowana była przeciwko polskim homoseksualistom.

To jak postępuje Downar skazuje go na niepowodzenia i przykrości. Autor ukazuje także wpływ decyzji głównego bohatera na jego własną rodzinę. Wyraźnie zaznaczone jest poniżenie, któremu wtóruje rozpacz i wstręt. Jego żona jest oszukiwana, używana do kreowania nieprawdziwego wizerunku męża, tuszowania prawdy. Ksawery w sposób instrumentalny traktuje także swoich partnerów - ponoszą z nim klęskę, która jest wynikiem rozczarowania. Wszyscy ci, którzy mieli coś wspólnego z Downarem, zostają postawieni w niekomfortowej sytuacji.

Język powieści jest bardzo prosty, na pewno każdy go zrozumie. Nie brakuje momentami wulgaryzmów, które mimo to nie urażają czytelnika. Historia Downara jest w miarę rozwoju akcji coraz bardziej ciekawa i nie sposób odłożyć książkę na półkę przed jej przeczytaniem.

Książka skierowana jest nie tylko do osób, które ciekawe są historii ostatnich lat komunizmu czy kulisami działania polityki, nie tylko tym osobom, które lubią bezpardonowe rozwiązania, ale przede wszystkim tym, którzy chcą poznać historię własnego kraju. Warto zagłębić się w portret psychologiczny polityka Downara, który żył ponad połowę swoich lat w kłamstwie. Jego historia pokazuje, do czego może doprowadzić kłamstwo.


Ocena: 8/10
Różowe kartoteki [Mikołaj Milcke]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie to nie jest książka dla mnie, wolę coś odmóżdżającego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja raczej spasuję, ale polecę tę książkę mojemu tacie. Jestem niemal pewna, że przypadnie mu do gustu.

    OdpowiedzUsuń