Popularne posty

Teraz czytam

Teraz czytam

Wkrótce!

Wkrótce!

Oceny

10/10 - Arcydzieło
9/10 - Rewelacja
8/10 - Bardzo dobra
7/10 - Dobra
6/10 - Niezła
5/10 - Średnia
4/10 - Ujdzie
3/10 - Słaba
2/10 - Bardzo słaba
1/10 - Nieporozumienie

Liczba odwiedzin

Archiwum

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

poniedziałek, 5 grudnia 2016
Autor: Francisco Azavedo
Tytuł: Ryżowy podarunek
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 368


Ryż rzucany parze młodej podczas ceremonii ślubnej ma naprawdę przynieść jej szczęście? Czy może jest to zwyczaj, po którym wykonaniu zapominamy o nim. Co by było gdyby okazało się, że ten ryż ma dużą moc, a my go zamiatamy i wyrzucamy?

Na początku "Ryżowego podarunku" poznajemy Portugalczyka Antonia, który ma ponad osiemdziesiąt lat. Duchowo powiązany jest z Brazylią. Opowiada swoje wspomnienia, które są starsze od niego samego, a usłyszał od nich od swojej ciotki Palmy. Historia ta ma swój początek od momentu, w którym rodzice Antonia biorą ślub. Po wyjściu z kościoła rodzina i przyjaciele obsypują ich ryżem na szczęście. Ciotka Palma - siostra ojca Antonia, zbiera cały ryż i potem wręcza go parze w prezencie ślubnym. Ten worek ryżu towarzyszy całej rodzinie przez życie. Wierzą, że ryż ma swoją magiczną moc i ujawnia się w najmniej spodziewanych chwilach ich życia.

Jest to powieść, której nie da się szybko czytać. Czytając ma się wrażenie, że została napisana w sposób wyważony i spokojny i tak się ją właśnie czyta. Narracja prowadzona jest w sposób gawędziarski, co rzuca się w oczy już od samego początku. Da się już na wstępie zauważyć to, że książka napisana jest przez południowoamerykańskiego pisarza. Jest ona przeznaczona dla osób, które cenią sobie rodzinne historie.

Książka ta należy do gatunku tych mądrzejszych, jest realistyczna, romantyczna a przede wszystkim optymistyczna. Na miarę swojej mądrości zmusza czytelnika nad zastanowieniem się nad swoim życiem. Uświadamia ona jak wielkim skarbem jest rodzina i jak trudno sprawić, aby była szczęśliwa. Rodzina porównywana jest przez autora do dania kucharskiego.

"Ryżowy podarunek" potrafi zaskoczyć, czytelnik dostaje to, czego zupełnie się nie spodziewał po tej książce. Pokazuje jak ważny dla człowieka jest drugi człowiek, jak potrafi go napędzać. Książa bardziej podejdzie kobietom, gdyż to one lubią przeważnie odczuwać ciepło podczas czytania.


Ocena: 9/10
Ryżowy podarunek [Francisco Azevedo]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu


5 komentarze:

Upadły czy Anioł pisze...

Książka z dużą ilością przesłań. Może się skusze :)

Miłka Kołakowska pisze...

Dobrze, że przez strony książki przepływa stale widoczny optymizm. Mnie to bardzo przyciąga do lektury. Pozdrawiam! :)

Bookendorfina Izabela Pycio pisze...

Jest na mojej czytelniczej liście, bardzo chętnie zapoznam się z książką, szykuje się przyjemne zaczytanie. :)

Agata Kądziołka pisze...

O, takie ambitne książki lubię :)

Natalia Z pisze...

Zainteresowałam się nią :)