wtorek, 22 listopada 2016

170. "Co inni myślą o Tobie. Bez słów, bez kłamstw" Thorsten Havener

Autor: Thorsten Havener
Tytuł: Co inni myślą o Tobie. Bez słów, bez kłamstw"
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 300Komunikujemy się każdego dnia. Sposób w jaki to robimy wpływa na nas i nasze otoczenie.
Thorsten Hevener to obserwator ludzi, trener, artysta i mistrz sztuki czytania w myślach. W swojej książce opowiada o mowie ciała zarówno w sytuacjach stresowych, jak i codziennych. Podpowiada jak mowa ciała wpływa na myśli, a myśli na nią i jak to wykorzystać.

Aby poznać różnicę między tym, co komuś powiemy, a tym co przekażemy w mowie ciała, to tę dziedzinę wiedzy należy potraktować jak naukę. W czytaniu mowy ciała zwraca się uwagę na siłę głosu, tempo mowy, akcent - czyli wszystko to, co można głosem wyrazić gdy mówimy coś konkretnego. To są znaki werbalne, czyli mówione. Są też znaki niewerbalne. Do nich należy m.in. gestykulacja, mimika, kierunek spojrzenia - czyli mowa ciała w szerokim tego słowa znaczeniu. Jak mówi autor książki, to wszystko należy jeszcze uzupełnić o proksemikę - są to znaki, sygnały między ludźmi zamkniętymi w jednym pomieszczeniu i w niewielkiej odległości od siebie.

W rozdziałach książki autor zwraca także uwagę na kluczowe znaczenie gestów które zawsze coś znaczą. Nawet spotykając znajomych i nie odzywając się do nich, nie witając się z nimi - to też jest czegoś oznaka. Nie można się nie komunikować. Nasze gesty stale coś znaczą. Autor w kolejnych rozdziałach opisuje m.in. mimikę, gestykę, nasz chód, który także coś znaczy, jak stoimy czy siedzimy, ubieramy się.

Czytając tę książkę możemy sobie przypomnieć różne sytuacje, które nas spotkały, lub naszych przyjaciół, gdyż autor posługuje się poniekąd zabawnymi przykładami wziętymi z życia. Momentami uśmiech pojawia się na twarzy. Nie jest to sztywno i naukowo wyłożona wiedza na temat mowy ciała. Czytelnik na pewno nie poczuje się jak na wykładzie z psychologii, co jest tu dużym plusem. Dużą uwagę przyłożono także do szaty graficznej książki. Każdy z rozdziałów zawiera złotą myśl, a autor przybiera do nich różne miny próbując naśladować odczucia, które do nich pasują.

Książka ta uświadamia nam, że nasza mowa ciała uświadamia innym i nam samym więcej, niż byśmy chcieli. Przydatność informacji na temat komunikacji niewerbalnej jest nieoceniona, dlatego warto sięgnąć po tę książkę. Dzięki wiedzy na ten temat możemy wyeliminować błędy i uczynić naszą komunikację bardziej skuteczną.Ocena: 8/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu 

1 komentarz:

  1. Tej książki jeszcze nie czytałam, ale ponieważ lubię sięgać po takie tematyczne publikacje, pewnie i do niej zajrzę. :)

    OdpowiedzUsuń