sobota, 19 listopada 2016

169. "Zabita na śmierć" Charlaine Harris

Autor: Charlaine Harris
Tytuł: Zabita na śmierć
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 320


To ósma i najdłuższa część przygód z całej serii poświęconej Aurorze Teagarden. Tytuł wydaje się być rodzajem gry słownej i może być odbierany jako błąd językowy. Na pewno nie zachęca on do lektury... Jak się ma natomiast sama treść?

Tak jak na początku każdej książki z tej serii Aurora żyje sobie spokojnie, w pełnej harmonii. Nic nie zapowiada nadejścia kolejnej katastrofy. Postanawia udać się do ekskluzywnego klubu dla kobiet Uppity Women. Odbiera telefon od swojej bratowej Poppy, w którym ta informuje Roe o swoim spóźnieniu. Można się domyśleć co się później stanie... Tak, Aurora znajduje jej ciało. Nie można wymyślić już nic bardziej banalnego. Motyw ten już powtarza się po raz enty. Przyjrzyjmy się teraz konstrukcji intrygi i rozwikłania tej zagadki.

Poppy trafia na pierwsze miejsce listy oczekujących do kobiecego klubu książki Uppity Women, co jest dość niezwykłe i nieoczekiwane. Ginie w tym samym dniu, w którym miała wstąpić w szeregi klubu. Po mieście krążą plotki o wzajemnej niewierności Poppy i jej męża co dodaje tajemniczości całej sprawie. Aurora postanawia sprawdzić, ile w tym wszystkim jest prawdy. Okazuje się, że ich życie było dość niekonwencjonalne; liczba kochanków wzrasta razem z liczbą podejrzanych. Jak to z Roe bywa, dzięki swojemu sprytowi i instynktowi rozwikła i tą zagadkę.

Nie jestem rozczarowany tym tomem, gdyż poprzednie były takie same. Nie ma co się oszukiwać. Za mało tu wątku kryminalnego, za dużo romansów i szczegółów z prywatnego życia Roe. Cała fabuła tej książki kręci się wokół niewierności.

Podsumowując, książka jak i cała seria wypadają dość blado. Za mało tu kryminału, czyli tego, czego oczekuje się od tej serii. Motywy dotyczące odkrycia miejsca zbrodni są powielane, akcja nie nabiera tempa, wręcz przeciwnie. Niektóre wątki poboczne są ciekawsze od wątku głównego i to może właśnie je należało by rozbudować lub zamienić rolami... Liczyłem na coś więcej i nie ukrywam rozczarowania. Książka była po prostu przereklamowana, choć są i tacy, którym się ona podoba. Ja niestety do nich nie należę.


Ocena: 6/10 Zabita na śmierć. Aurora Teagarden [Charlaine Harris]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Tytuł od razu skojarzył mi się z popełnionym błędem, tak jak sam napisałeś i raczej nie zachęca mnie to do czytania nawet jeśli było to zamierzone.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy tytuł, zachęca do lektury ;)

    Spojrzenie EM

    OdpowiedzUsuń