poniedziałek, 31 października 2016

159. "Szkarłatna wdowa" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Szkarłatna wdowa
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 400


Jeżeli ktoś spodziewa się po tej książce Mastertona opowieści o duchach, starych legendach, masy krwi i erotyki to może się nie co zdziwić. "Szkarłatna wdowa" to książka typowo kryminalna. Zaskoczeni? Ja tak.

Tytułowa bohaterka Beatrice Scarlet jest córką londyńskiego aptekarza, która od dziecka poznawała od niego tajniki pracy z chemikaliami i ziołami. Po tragediach jakie spotkały ją we wczesnym wieku zdecydowała się zostać żoną pastora i wyjechać do Ameryki. Zamieszkują na spokojnej wsi, lecz jej sielanka nie trwa jednak zbyt długo. W osadzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Najpierw chorują i zdychają zwierzęta, potem śmierć zaczyna zbierać swoje żniwo w ludziach. Ludzie mieszkający w osadzie są bardzo zastraszeni, gdyż w miejscach zbrodni pojawiają się znaki świadczące o działaniu sił nadprzyrodzonych. Ludzie są gotowi na wszystko, aby nie oddać się wpływom samego Szatana. Beatrice jest racjonalistką i nie widzi w tym nic wspólnego z działaniami tajemniczych sił. Postanawia udowodnić mieszkańcom, że za tym wszystkim stoi człowiek.

Beatrice jest bohaterką podobną do innej postaci wymyślonej przez Mastertona, a mianowicie do Katie Maguire - obie te bohaterki są zdeterminowane, odważne, dają się czasami ponieść kolejom losu. Tą książkę ciężko będzie polubić tym, którzy lubią mroczną i krwawą opowieść. Książka ma kilka mocniejszych momentów, ale to nie wystarczy, aby uznać ją za książkę grozy.

Bardzo spodobał mi się klimat jaki stworzył tu Masterton, mianowicie klimat XVIII-wiecznej wsi, która jest mglista, deszczowa i ponura. Jestem przekonany, że autor wcześniej przygotowywał się przed napisaniem tej książki. Sprawdzał jak w tamtych czasach się ubierano, jakie były codzienne czynności ludzi mieszkających na wsi. Plastyczny styl Mastertona jest niczym wehikuł czasu zabierający nas w przeszłość.

"Szkarłatna wdowa" jest pierwszą częścią o Beatrice Scarlet. Fabuła jest trochę przewidywalna, ale bardziej chodzi tu o nakreślenie klimatu XVIII-wiecznego New Hampshire. Przyznam się szczerze, że mój apetyt jest zaostrzony na następny tom. Ciekawe co autor sprezentuje nam następnym razem. Historie powinny być bardziej porywające, gdyż Masterton zostawił Beatrice w niekomfortowej sytuacji.


Ocena: 8/10 Szkarłatna wdowa [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

1 komentarz: