czwartek, 27 października 2016

156. "Księga wieszczb" Erika Swyler

Autor: Erika Swyler
Tytuł: Księga wieszczb
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 408"Księga wieszczb" to debiut Eriki Swyler i to bardzo udany. Jest to powieść pełna magii, czarów i tajemnic, a wszystko to osadzone jest we współczesnym świecie. Głównym bohaterem jest Simon Watson, który jest młodym bibliotekarzem mieszkającym w trochę przerażającym domu na wybrzeżu zatoki Long Island. Jego matka utonęła w jej wodach, a jakiś czas po niej zmarł jego ojciec.  Została mu tylko siostra, która uciekła z wędrowną grupą cyrkową.

Pewnego dnia Simon otrzymuje dziwną paczkę, w której znajduje się stara księga opowiadająca historię trupy cyrkowej. Po jej przeczytaniu Simon wyciąga wniosek, że księga ta dotyczy jego rodziny - kobiety z nim spokrewnione z pokolenia na pokolenie tonęły dokładnie 24 lipca. Tak zginęła jego prababka, babcia i matka. Została tylko siostra a 24 lipca zbliża się coraz szybciej. Simon nie chce doprowadzić do śmierci siostry więc próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swoich przodków.

Pomysł na opowieść, w której magia jest niemal namacalna był bardzo dobry. W moim przekonaniu jednak zawiodło trochę wykonanie. Historia przeklętego rodu jest tematem dość popularnym i niejednokrotnie branym na tapetę przez autorów. O samych bohaterach też nie wiele wiemy. Simon nie budzi sympatii czytelnika ze względu na swoją gnuśność oraz tendencję do popadania w obsesję. Jego siostra z kolei jest postacią, która nie wychodzi poza ramy stereotypowej buntowniczki, która popija, jest wytatuowana i chuda.

Drugi wątek z kolei jakim jest mroczna opowieść, którą próbuje rozegrać na tle życia cyrku nuży trochę czytelnika niepotrzebnymi opisami dotyczącymi stawiania tarota, niejasnymi przepowiedniami, mało jest tu także fabularnych rozwiązań. Niektóre z nich są jakby zaczerpnięte  taniego romansu, np. wątek zakochanego sąsiada.

"Księga wieszczb" jest książką, która powinna spodobać się miłośnikom nieoczywistych historii obyczajowych. Dlaczego nieoczywistych? Ponieważ wprowadzenie świata magicznego otwiera możliwość wykreowania magicznej i tajemniczej atmosfery. Książka ta nie rzuca na kolana, ale ma w sobie coś interesującego. Mam nadzieję, że kolejne książki Eriki Swyler będą coraz lepsze.


Ocena: 6/10 Księga wieszczb [Erika Swyler] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

4 komentarze:

 1. Chyba nie dla mnie ...Ale w sumie może kiedyś? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po części się z Tobą zgodzę - to dobry pomysł i niewykorzystany potencjał. Ale nie nazwałabym tej powieści dobrym debiutem. Była przewidywalna, magii w niej jak na lekarstwo, a bohaterowie... szkoda słów. Choć uratowała ją historia cyrkowa - trochę zrekompensowała mi straty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może się skusze, choć powieść widzę, że wypada przeciętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Magicznie i tajemniczo, często mam chęć na takie książki, więc pewnie i po tę propozycję czytelniczą sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń