poniedziałek, 17 października 2016

150. "Czarne światło" Marta Guzowska

Autor: Marta Guzowska
Tytuł: Czarne światło
Wydawnictwo: Burda Książki
Liczba stron: 400
Mario Ybl jest antropologiem, który widząc kości potrafi powiedzieć o chorobach ich właścicieli i ich warunkach życia. Jego ciężki charakter, bezczelne i zarazem dowcipne dialogi, które wraz z jego fobiami i przyzwyczajeniami stanowią główny walor książki "Czarne światło". Fabuła książki jest również sama w sobie majstersztykiem.

Akcja książki rozgrywa się w nudnym, małym i sennym polskim miastecku. Jest to pewną nowością, gdyż do tej pory Guzowska na osadzenie akcji wybierała miejsca poza granicami Polski. W książce możemy znaleźć odniesienia do książki "Trupia farma", którą bez wątpienia inspirowała się autorka. Miasteczka, w którym rozgrywa się akcja nienawidzi nasz główny bohater. Można przypuszczać, że jest tak właśnie dlatego, że z tego miasteczka właśnie pochodzi. Mieszka tam wciąż wielu ludzi, którzy wciąż pamiętają Mario Ybla - pani Tereska sprzedająca znicze przy cmentarzu, wciąż mieszka tu także matka Ybla, której postanowił on unikać jak ognia.

Świat przedstawiony w "Czarnym świetle" jest dość mroczny i złowrogi. Mario pomaga w wykopaliskach, które byłyby nudnym miejscem pracy dla niego, gdyby nie odkryte antywampiryczne pochówki na cmentarzu oraz znikające szczątki. Podejrzenia padają na Maurycego, który musi unikać światła ze względu na swój stan zdrowia. Mario Ybl po raz kolejny będzie w tarapatach, mimo że nie chciał się mieszać. Pozostaje tylko jedno pytanie, czy rozwiąże tę zagadkę?

"Czarne światło" jest czwartą częścią przygód Mario Ybla, który jest czarnym koniem tej książki. Jest on bardzo dziwną postacią, którą stworzyła autorka i to zasługuje na uznanie. Zmieścić tyle fobii i dziwactw w jednej osobie to naprawdę duża sztuka za co należą się Guzowskiej brawa. Śmiało mogę powiedzieć, że akcja książki przy nim blednie i jest sprawą drugoplanową.

Zaskoczenie trochę mnie zaskoczyło, tym bardziej, że cała historia nie jest miła a małe miasteczko skrywa tajemnicę i niejednego zwyrodnialca. Intryga tylko pozornie jest dość prosta i poznajemy ją oczami Maria. Jeżeli ktoś z was poszukuje dobrego thrillera to ta książka jest właśnie dla niego. Napięcie tutaj narasta stopniowo. Zachęcam przy okazji do zapoznania się z Mario Yblem od pierwszej części. Będziecie mieć wtedy pełny obraz fobii i demonów Ybla, poznacie jego stosunek do pracy i ludzi.Ocena: 8/10

Czarne światło [Marta Guzowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu

1 komentarz:

  1. Mam chęć na tę książkę, wciągam na listę do przeczytania. :)

    OdpowiedzUsuń