piątek, 30 września 2016

139. "Panika" Graham Masterton

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Panika
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 336


"Panika" jest jedną z tych książek, na którą ostrzyli sobie zęby polscy fani. W wywiadach Masterton wielokrotnie powtarzał, że akcja książki zostanie osadzona w Puszczy Kampinoskiej i Warszawie. Brytyjskiego pisarza zainteresowały polskie lasy i to, co działo się w nich podczas II Wojny Światowej ze szczególnym naciskiem na masakrę polskiej inteligencji. W ten sposób motywem przewodnim stało się to, co czuje człowiek samotnie przemierzający gęste lasy.

Jack Wallace pochodzi z rodziny polskich emigrantów. Jego pradziadowie przed wojną nazywali się Wallach. Żyje z dwunastoletnim synem, który cierpi na zespół Aspergera (jest to rodzaj autyzmu), prowadzi popularną, polską restaurację w Chicago. Przed dwoma laty opuściła go żona, a on do tej pory nie może sobie z tym poradzić. W momencie gdy poznajemy tą dwójkę bohaterów, dostają tragiczną wiadomość. Najlepszy przyjaciel Sparky`ego, Malcolm popełnił samobójstwo na obozie skautowskim w Michigan. Okazuje się także, że życie odebrali sobie wszyscy skauci i ich opiekunowie. Jack i Sparky lecą do Michigan, aby pomóc matce Malcolma w trakcie identyfikacji zwłok. Gdy wchodzą w las doznają bardzo dziwnego uczucia strachu... ogarniającej ich paniki. Widzą także białą postać, której nie mogą zidentyfikować. Po opuszczeniu lasu chcą wyjaśnić to, co widzieli. Niestety bezskutecznie. Sprawy przybierają gorszego obrotu, gdy Jack dostaje telefon od pani Koczerskiej, starszej pani mieszkającej w Stanach, która twierdzi, że wie co stało się z jego pradziadkiem w czasie II Wojny Światowej. Okoliczności jego śmierci przypominają wydarzenia, które miały miejsce w Michigan. Co łączy przeszłość z teraźniejszością? Czy Jack pokona zło? Jaką rolę w tym wszystkim odegra Sparky?

Bez wątpienia Graham Masterton ma talent do tworzenia klimatu. Podczas czytania włos jeży się na głowie, strach staje się naszym nieodłącznym towarzyszem. Czy naprawdę istnieją leśne duchy, które są w stanie oddziaływać na naszą psychikę? Brytyjczyk operuje już swoim tradycyjnie plastycznym językiem, a czytając książkę mamy wrażenie, że znajdujemy się w miejscu akcji. Powiązanie fabuły z Polską jest bardzo sympatyczne, daje duży plus dla autora. Bardzo dobrze napisana książka nie pozostawia miejsca na nudę. Wszystko tu jest napisane idealnie, tak jak być powinno. Tę książkę z pewnością nie jeden czytelnik odbierze osobiście, a losy Jacka i jego syna wciągną go bez reszty.


Ocena: 9/10 Panika [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz