środa, 14 września 2016

131. "Tajemnice Inferno" Dan Burstein, Arne de Keijzer

Autor: Dan Burstein, Arne de Keijzer
Tytuł: Tajemnice Inferno
Wydawnictwo: Astra
Liczba stron: 250

Do przeczytania tej książki skłoniła mnie chęć poznania jak bardzo Dan Brown nagina realia, jak naprawdę wygląda rzeczywistość. Odpowiedź znalazłem w tej książce, która ukazała się na polskim rynku za sprawą Wydawnictwa Astra. Trzeba przyznać, że to była bardzo dobra decyzja, gdyż książka ta uświadamia czytelnika o cop tak naprawdę chodzi w książce Browna.

Większość rozdziałów porusza problem związku Dana Browna z Dantem Alighieri, poruszane są podobieństwa budowy dzieł "Inferna" i "Boskiej Komedii", a także samej części "Piekła". Ponadto poznamy ich podłoże ideowe. Książka zawiera kilkanaście artykułów ludzi nauki z całego świata, którzy są zgłębieni z tematem.

Książa ta jest dowodem na to, że Dan Brown błędnie poparł w swojej książce koncepcję Paula Ehrlicha, która mówi, że ludzkość czeka kataklizm przeludnienia świata i trzeba podjąć działania, aby temu zapobiec. Według specjalistów takie podejście nie ma poparcia we współczesnych badaniach, gdyż zauważalny jest spadek przyrostu naturalnego, który powiązany jest z podniesieniem poziomu wykształcenia oraz wiedzy związanej z założeniem rodziny. Główny problem w "Inferno" nie ma więc poparcia w dzisiejszej demografii. Ciekawe jest także to, że w książce Brown przywołuje ruch transhumanistów, którego przedstawicielem jest Bertrand Zobrist.

Książka jest warta przeczytania, gdyż zawiera wartościowe informacje, które przedstawione są w ciekawy sposób.

Ocena: 8/10
Tajemnice Inferno [Dan Burstein, Arne de Keijzer]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Może się skusze z ciekawości, aby sprawdzić nagięte fakty :)

    OdpowiedzUsuń