wtorek, 6 września 2016

125. "Miejsce dla dwojga" Richard Paul Evans

Autor: Richard Paul Evans
Tytuł: Miejsce dla dwojga
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 272


To czwarta część serii "Dzienników pisanych w drodze". Kolejny raz nie udało mi się zacząć czytać serii od początku, czego w tym przypadku żałuję. Jeżeli ktoś zacznie tak jak ja, to nie przeszkadza to aż tak bardzo nieznajomości jej poprzedniczek. Cykl ten zawiera wspomnienia z podróży Alana Christoffersena po Stanach Zjednoczonych z Seattle do Key West. Mężczyzna ten w nagły i tragiczny sposób stracił najbliższych co wywołało u niego załamanie. Żadna metoda nie poprawiała jego nastawienia do życia i spróbowania życia na nowo. Jego ukojeniem miała stać się właśnie podróż przez Amerykę... pieszo. Wszystko zaczęło się w Seattle.

Alan nie miał zaplanowanej podróży. Jego ojciec namawiał go, aby sobie odpuścił tę drogę. Alan na przekór ojcu wziął plecak, nie słuchając głosu rozsądku udał się na szlak. W samotnej podróży towarzyszą mu problemy - techniczne, w rozwiązaniu których może liczyć jedynie na pomoc przypadkowo spotkanych po drodze ludzi, psychiczne i fizyczne. Jest poniekąd skazany na rozmowy z samym sobą.

Pewnego dnia Alan słabnie na drodze i zostaje przewieziony do szpitala, gdzie słyszy przerażającą diagnozę: ma raka mózgu. Na szczęście guz nie jest złośliwy i dochodzi do szybkiej operacji. Kilka tygodni po niej Alan znów pojawia się na szlaku. Czy tym razem uda mu się bez przeszkód dojść do celu?

Książka ta uczy nas, że nie ważne co by nam się w życiu przytrafiło, jest ono piękne. Przeżywamy tutaj życiową lekcję, którą powinniśmy zachować głęboko w sercu. Piękno i siła książki Evansa tkwi w prostocie. Myśli oplatane są tu w piękne metafory. "Dzienniki pisane w drodze" są historią człowieka, którego przeżycia pozwalają zapytać się o własne życie, znaleźć rozwiązanie w trudnych sprawach. Pokazują wyraźnie, gdzie należy szukać pomocy i ukojenia oraz jak człowiek żałuje popełnionych w przeszłości błędów. Szybko bowiem możemy nie mieć okazji do tego, aby powiedzieć swoim bliskim i tym, na których nam zależy jak bardzo ich kochamy.

Evans pokazuje jak ważna jest autorefleksja, jak ważne jest własne wyciszenie i odrobina samotności. Wszystko po to, aby umiejętnie uporządkować swoje wnętrze. Jeżeli chcesz wyruszyć w głąb siebie lub szukasz życiowej opowieści "Dzienniki pisane w drodze"są właśnie dla Ciebie.Ocena: 9/10


Miejsce dla dwojga [Richard Paul Evans]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

1 komentarz: