sobota, 23 lipca 2016

101. "Minuta ciszy" Siegfried Lenz

Autor: Siegfried Lenz
Tytuł: Minuta ciszy
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Liczba stron: 144


Ta nie wielka książka Lenza Siegfrieda zawiera historię, która oparta jest na faktach. Akcja ma miejsce w małej, nadbałtyckiej miejscowości w Niemczech. Jest to piękna historia miłości ucznia i nauczycielki, historia z tragicznym finałem. Odbywająca się żałobna uroczystość - stąd "Minuta ciszy" - jest ukłonem w stronę zmarłej nauczycielki Stelli Peterson.

Lenz zastosował w swojej książce ciekawy zabieg, mianowicie już na samym początku uświadomił czytelnika, że historia miłości zakończyła się tragicznie, nieszczęśliwie. Czytając o tym we wstępie czytelnik ma wrażenie, że przez to na książka już nie będzie ciekawa, wiadomo jak skończy się historia miłości Stelli i Christiana. Miłości, która nie miała żadnych szans na przetrwanie, miłości, która trwała zbyt krótko, która przyniosła jedynie chwile radości i nadziei, miłości, która połączyła ucznia i starszą od niego kobietę. Nic bardziej mylnego. Historia opowiadana jest przez Christiana, przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Powoli dowiadujemy się, jak układały się relacje między nim a nauczycielką.

Stella Peterson była lubianą wśród uczniów. Ci, którzy jeździli z nią na wycieczki byli zachwyceni jej pomysłami, atmosferą, która się wszystkim udzielała. Christian zadurzył się w niej i wiązał z nią wspólne plany. Co się takiego stało, że doszło do takiej tragedii, że zginęła Stella? Christian po usłyszeniu, że Stella nie żyje załamał się. Jednak kobieta zostawiła mu list, w którym wyznaje mu miłość, przez co jego ból się zwiększa. Jakby tego było mało, dyrektor nieświadomie zadaje mu kolejny cios - chce, aby wygłosił mowę pożegnalną. Odmawia, lecz bierze udział w ceremonii pogrzebowej.

Jest to powieść dojrzała i wzruszająca. Po jej przeczytaniu Siegfried Lenz zostawił mnie z kilkoma pytaniami i przemyśleniami. Jest to także opowieść o dorastaniu i miłości. Ta literatura naprawdę inspiruje i daje do myślenia.


Ocena: 9/10

Minuta ciszy [Siegfried Lenz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu Brak komentarzy:

Prześlij komentarz