wtorek, 21 czerwca 2016

86. "Czarna loteria" Tess Gerritsen

Autor: Tess Gerritsen
Tytuł: Czarna loteria
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Liczba stron: 288


Tess Gerritsen z zawodu jest lekarzem internistą, zadebiutowała w 1987 roku książką "Telefon po północy. "Czarna loteria" jest jej drugą napisaną książką, Thrillery medyczne jej autorstwa przyczyniły się do jej popularności.

Czytając "Czarna loterię" znalazłem coś, czego nie spotkałem do tej pory w innych książkach. Jest to kryminał, w którym tajemnicze morderstwa popełniane w szpitalu próbuje rozwiązać lekarka i prawnik. Gerritsen nie postawiła tu na tradycyjnego detektywa poszukującego mordercy. Sprawiło to, że książka się tym wyróżnia wśród innych kryminałów jednocześnie bardziej wciągając czytelnika w swoje kartki.

Bohaterką książki jest anestezjolog Kate Chesne, która zostaje obciążona winą za śmierć pacjentki. Rodzina zmarłej wynajmuje adwokata Davida Ransoma, który idzie po trupach, aby dojść do prawdy. Jego pierwsze spotkanie z Kate wywołuje między nimi wrogość, jednocześnie sprawiając, że kontrola uczuć Ransoma jest zaburzona, gdyż nie widzi u niej oznak kłamstwa, którego jest pewien. Późniejsze skandale i intrygi powodują, że ich dwa różne światy łączą się w jeden.

Pojawia się tu także wątek miłosny, który umiejętnie jest prowadzony od samego początku. Para, która nie miała się ku sobie na samym początku. W głębi serca jednak wiedzieli, że są dla siebie przeznaczeni. Zakończenie tego wątku jest dość dramatyczne.

Bohaterowie tej książki są osobami o twardej psychice, z konkretnym charakterem. Główna bohaterka uparcie dąży do udowodnienia swojej niewinności, nie jest "szarą myszką" i umiejętnie dąży do celu. Potrafi walczyć o swoje. Jedyną jej wadą (jeśli można to tak nazwać) jest strach przed uczuciem. Z kolei Davidowi nie zależy tylko na pieniądzach, lecz na tym , by winny poniósł zasłużoną karę. Początkowo jego blokada w stosunku do Kate wywołała u niego przekonanie, że jest niezdolny do uczuć.

Książka Tess Gerritsen jest bardzo dobrym czytadłem, nie wywołuje u czytelnika specjalnego wysiłku, aby skupić się na tym co się dzieje. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Jest dobrą książką na jeden wieczór. Polecam ją fanom kryminału i sensacji. Wrażenia po przeczytaniu książki na długo pozostaną w pamięci.


Ocena: 8/10

Czarna loteria [Tess Gerritsen]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

1 komentarz:

  1. Czytałem ostatnio wywiad z Tess Gerritsen, który przeprowadziła Katarzyna Puzyńska. Od tamtej pory twórczość tej pisarki zaczyna mnie intrygować.

    OdpowiedzUsuń