czwartek, 12 maja 2016

66. "Żydzi i słowa" Amos Oz, Fania Oz-Salzberger

Autor: Amos Oz, Fania Oz-Salzberger
Tytuł: Żydzi i słowa
Wydawnictwo: Czytelnik
Liczba stron: 268

Autorami niniejszej książki są Amos Oz - wybitny pisarz izraelski oraz jego córka, Fania Oz-Salzberger - profesor historii. Ci, którzy znają literaturę izraelską wiedzą, że rzadko zdarzają się słabe przekłady z języka hebrajskiego oraz to, że występuje w niej często połączenie estetyki z detalem.

Amos i Fania próbują wyjaśnić dlaczego znaczenie słów jest aż tak bardzo ważne dla wielu Żydów. Autorzy nie wyczerpują do końca poruszonego tematu, gdyż jak można się domyślić jest to po prostu niemożliwe. Istota ciągłości historiii żydowskiej polega na nieustannym interpretowaniu tekstów, które są następnie przekazywane kolejnemu pokoleniu. Amos i Fania w swojej książce twierdzą, że tym co łączy Żydów nie jest krew, a właśnie tekst.

Autorzy wdają się w polemikę z największymi mistrzami i próbują opowiedzieć coś nowego, czego jeszcze nie było o żydowskiej kulturze. Czytając tę książkę można stwierdzić, iż zachowali oni w niej swobodną prywatną rozmowę.

Ozowie analizują pochodzenie kultu słowa w tradycji i religii semickiej. Prowadzą czytelnika przez dzieje i dodają od siebie komentarze odnośnie wiedzy, która jest im mniej lub bardziej znana. Skupiając się na przykład na imionach zauważają jak wielką wagę miało nazywanie rzeczy lub nadawanie imion. Zaciekawiła mnie także kwestia edukacji, która jest trochę związana z umiejętnościami czytania i rozumienia tekstu, ponieważ każdy wyznawca judaizmu musiał rozumieć tekst pisany, nie zależnie od tego, jak bogaty był jego księgozbiór. Ogromny szacunek Żydów do słowa pokazuje kultura czytania krótkich fragmentów Pisma w synagogach i ich analiza.


Książka ta jest dla tych, którzy lubią prozę izraelską oraz lubią zasmakować słowa. Czytając książkę można mieć wrażenie, iż jest ona pozycją akademicką, gdyż czasami nie jest łatwa w odbiorze dla czytelnika. Piotr Paziński, który przetłumaczył oryginał tekstu na nasz język wykonał kawał dobrej roboty. Sami autorzy z kolei sprawili, że tekst jest spójny a przejścia są ledwie zauważalne. Naprawdę spore zaskoczenie. Książkę jak najbardziej polecam.Ocena: 8/10


Żydzi i słowa [Amos Oz, Fania Oz-Salzberger]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję Wydawnictwu 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz