niedziela, 8 maja 2016

65. "Red Rising. Złoty syn" Pierce Brown

Autor: Pierce Brown
Tytuł: Red Rising. Złoty syn
Wydawnictwo: Drageus
Liczba stron: 512

"Red Rising. Złoty syn" jest drugim tomem trylogii serii Red Rising. Po jego przeczytaniu stało się to, czego chciałem po ukończeniu czytania poprzedniego tomu. Brown utrzymał poziom, co mnie zaskoczyło. T a książka nie jest dobra, jest rewelacyjna. Naprawdę chylę czoła przed autorem.


Darrowi znakomicie udaje się wtopić w rasę Złotych. Żyje, oddycha tak jak oni. Różnią się tylko tym, że jego myśli daleko odbiegają od ich schematów, skierowane są ku stworzeniu świata takiego, jakiego chciała jego żona Eo. Świata, w którym jego dzieci byłyby bezpieczne. Dąży ku temu, ale sytuacja wokół niego szybko się zmienia i to niestety na jego niekorzyść... Istotą tego tomu jest konflikt. Obserwujemy tutaj jego stopniowy wybuch, planowanie działań taktycznych i podejmowanie kluczowych decyzji.


Przez początek tego tomu, podobnie jak przez poprzedni ciężko przebrnąć. Mimo to "Red Rising" wciąga. Akcja rozwija się bardzo szybko. Brown znakomicie ukazał tutaj Darrowa jako człowieka skomplikowanego, który wyrastał wśród określonej rasy. Teraz stał się Złotym i ma okazję zobaczyć działanie innego systemu niż ten, który zna. Na tej podstawie buduje swój własny światopogląd i kształtuje swoją osobowość.


Podsumowując głównym celem jest tutaj ukazanie jednostki, która chce uwolnić swoich bliskich od jarzma niewolnictwa. My, czytelnicy lubimy czytać książki z nadzieją, że jednostce uda się zmienić świat, prawda? Tacy ludzie istnieli także naprawdę i z doświadczenia wiemy, że najpierw nazywano ich buntownikami, a następnie z perspektywy czasu bohaterami. Taki właśnie Darrow.


"Red Rising" jest serią niewątpliwie wartą uwagi. Pozostaje mi do przeczytania jedynie ostatnia część trylogii "Red Rising. Gwiazda zaranna". Wierzę w to, że autor nie zawiedzie czytelnika. Tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się z przygodami Helldrivera gorąco do tego namawiam.Ocena: 9/10


Red Rising. Tom 2. Złoty syn [Pierce Brown]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu

1 komentarz:

  1. Pierwsze słysze o tej serii, ale musze to zmienić, patrząc na Twoja wysoką ocenę tego drugiego tomu :)

    OdpowiedzUsuń