niedziela, 8 maja 2016

64. "Red Rising. Złota krew" Pierce Brown

Autor: Pierce Brown
Tytuł: Red Rising. Złota krew
Wydawnictwo: Drageus
Liczba stron: 432

"Red Rising. Złota krew" jest debiutancką powieścią Pierca Browna i pierwszą częścią trylogii Red Rising. Głównym jej bohaterem jest Darrow, który jest Czerwonym. Pracuje na Marsie wykonując ciężki zawód Helldrivera. Mimo młodego wieku pracuje, jest żonaty i myśli, że zapewne umrze pod ziemią jako Czerwony. Pracując na Marsie wydobywa helium-3, które jest niezbędne do kolonizacji planet. Pewnego dnia podczas tragicznych wydarzeń udaje mu się wyjść na powierzchnię. Ku jego zdziwieniu odkrywa inną prawdę niż ta, którą "karmili" go jego władcy. Widzi całkiem inną rzeczywistość, zdał sobie sprawę z tego, że był okłamywany. Pod wpływem tego impulsu zmieni swoją tożsamość, stanie się kimś, kim nigdy nie chciał być.


N rękach Czerwonych spoczywa obowiązek przygotowania planety do zamieszkania przez ludzi wyższej pozycji - Złotych. Ludzie rasy najniższego szczebla społecznego tacy jak Darrow, muszą podporządkować się surowym zasadom. Aby odmienić tą sytuację nasz bohater będzie musiał wkroczyć między wrogów i podążyć dość ryzykowną drogą. Ta droga może odmienić jego życie i losy Czerwonych. Tak, nie mylicie się. Darrow stanie się Złotym!


Jeżeli ktoś czytając blurb zniechęci się do czytania tej książki to popełni błąd. To nie jest kolejna przygoda jaką znamy z lekcji historii o mitologii dotyczącej walki młodzieńca z bogami czy półbogami. Pierce Brown poszedł w zupełnie inną stronę, co sprawiło, iż jego książka jest skazana na sukces.


Fabuła napisana jest bardzo zgrabnie choć pierwszych kilkanaście stron jest ciężkie do przebrnięcia. Potem wszystko staje się jaśniejsze i ciekawsze. Książka tak wciąga, że nie spostrzeżemy jak będziemy zbliżać się ku jej ostatnim stronom. Książka napisana jest na bardzo wysokim poziomie i w duchu liczę na to, że kolejne części go utrzymają. Po jej przeczytaniu zastanawiałem się, czy właśnie tak może kiedyś wyglądać nasze życie, jeśli człowiek będzie chciał skolonizować inne planety? Książka jest jak najbardziej godna polecenia.


Ocena: 9/10


Red Rising: Złota krew [Pierce Brown]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu 

1 komentarz:

  1. Choć to nie są moje klimaty, to jednak fabuła mnie zainteresowała :)

    OdpowiedzUsuń