środa, 4 maja 2016

63. "Pokrewne dusze" Virginia Woolf

Autor: Virginia Woolf
Tytuł: Pokrewne dusze
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 592

Książka Virginii Woolf "Pokrewne dusze" jest zbiorem listów autorki, które pisała od najmłodszych lat aż do tego ostatniego, pożegnalnego dla męża. Dzięki nim poznajemy opinie na temat problemów politycznych, artystycznych czy kulturalnych. Pisała je po kilka na dzień, kierowane są do rodziny, przyjaciół, instytucji. Zachowało się blisko cztery tysiące listów, które znajdują się w Anglii, Stanach Zjednoczonych, a także u osób prywatnych.

Listy Virginii ukazują emocje, jakie nią targały. Niektóre są optymistyczne, inne sarkastyczne i pesymistyczne. Różnią się stylem w zależności do kogo były kierowane.

Zbiór listów otwiera ten kierowany do ojca. Napisała go w wieku sześciu lat drukowanymi literami. Ostatni z nich napisany jest do męża Leonarda w marcu 1941 roku. Pomiędzy nimi śledzimy cały życiorys Virginii Woolf - lata panieńskie, pierwsze próby twórczości, małżeństwo, pierwszą wojnę światową etc. Listy są napisane w sposób zrozumiały, lekkim językiem.

Kobieta, która pisze takie listy ma złożoną osobowość, czuje niepokój, niezależność. Jak wnioskujemy z listów sama autorka pochłaniała wręcz zapiski z dzienników, autobiografii i korespondencji.

Książka zainteresuje osoby, których fascynuje czołowa feministka XX wieku, a także jej twórczość. Można usiąść, odprężyć się wieczorem i poczytać listy Virginii, aby przekonać się co czuła, jak widziała świat, czym się kierowała i jakie miała wątpliwości.


Ocena: 6/10

Pokrewne dusze [Virginia Woolf]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz