piątek, 29 kwietnia 2016

61. "Bóg, honor, trucizna" Robert Foryś

Autor: Robert Foryś
Tytuł: Bóg, honor, trucizna
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 424

Książka Roberta Forysia zapowiadana jest jako polska wersja "Gry o tron". Akcja książki rozgrywa się w XVII wiecznej Rzeczpospolitej, w której panuje Michał Korybut Wiśniowiecki. Dwór pełen jest intryg gdzie mężczyźni są tylko marionetkami w rękach kobiet. Z jednej strony jest Jan Sobieski wraz ze swoją żoną Marysieńką, z drugiej zaś Michała Korybuta Wiśniowieckiego z żoną Eleonorą Habsburżanką i swoją matką Gryzeldą Zamoyską. T a ostatnia nie bez powodu nazywana jest "wilczycą z Zamościa".

Nic nie jest takie jak mogłoby się wydawać, sprawowanie władzy nie jest takie proste. Zwłaszcza nieudolnie wychodzi to zasiadającemu na polskim tronie od 1969 roku Wiśniowieckiemu. Nie ma on własnej wizji rozwoju państwa. Sytuację tą wykorzystuje Marysia Sobieska, która działa na korzyść francuskiego władcy Ludwika IV, który na tronie chce umieścić księcia de Conde. Marysieńka, a właściwie Maria Kazimiera de La Grange d`Arquien w powieści jest kobietą wyrachowaną, która zdolna jest do każdego czynu, aby tylko osiągnąć swój cel.

"Bóg, honor, trucizna" jest pierwszym tomem z serii Gambit Hetmański. Robert Foryś doskonale ukazuje w nim role, jaką pełniły kobiety, które oficjalnie zostały zepchnięte w kuluary dworskie. To one tak naprawdę pociągały za sznurki. Autor wykazał się tutaj dość sporą wiedzą historyczną, dzięki czemu wszystko staje się realistyczne. Władza, pieniądze i wpływy - to, co liczy się najbardziej w XVII wiecznej Rzeczpospolitej.

Jak się okazuje, historia Polski nie musi być kojarzona z nudnymi lekcjami historii, a może być pełna napięć i przybierać twarz kobiety, kryjąc się w sypialniach i dworskich komnatach. Książka ta nie jest  tylko dla tych, którzy lubią historię. Ci, którzy jej nie lubią mają okazję, aby zmienić swoje zdanie. "Bóg, honor, trucizna" pokazuje prawdziwą twarz polityki, w której ukazana jest rola kobiet w stosunkach gospodarczych i politycznych.


Ocena: 8/10  


Bóg, honor, trucizna [Robert Foryś]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu 

1 komentarz: