czwartek, 14 kwietnia 2016

55. "Gandhi w brzuchu wieloryba" George Orwell

Autor: George Orwell
Tytuł: Gandhi w brzuchu wieloryba
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 488


"Gandhi w brzuchu wieloryba" to zbiór opowiadań, felietonów, recenzji, tak zwanych reportaży wcieleniowych. Napisane zostały w latach 40. XX wieku. Z tegoż zbioru opowiadań poznajemy stosunek Orwella do ustrojów politycznych, które zaobserwował i następnie spisał.

Był wyczulony na nierówności społeczne, demaskował system polityczny i dał to do uświadomienia czytelnikom. Książka nie jest łatwa w odbiorze, mimo tego, że przenosi nas w czasie, kiedy życie było ciekawsze politycznie niż dzisiaj. Stawiane w niej diagnozy albo już się ziściły, albo są nieaktualne.

Orwell był człowiekiem, który potrafił potrząsnąć sumieniami, była odważny w decyzjach i swoich sądach. Można śmiało stwierdzić, że należał to tych twórców, którzy podążali pod prąd politycznej poprawności. Książka ta charakteryzuje go nie tylko jako pisarza, ale także jako człowieka sprzeciwiającego się ludzkiej ułomności, wspaniałego obserwatora.

George Orwell kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć. Obawiał się przyszłości. Dla mnie jest znakomitym dziennikarzem, choć do jego felietonów można mieć pewne zastrzeżenia, ale można mu to wybaczyć. Kobiety uwielbiał, mimo to był z nimi nieszczęśliwy.

Dodam także, że jego rok 1984 w sondażu brytyjskiego dziennika "The Guardian" został uznany za książkę, która najtrafniej oddaje sens XX wieku.


Ocena: 9/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz