piątek, 1 kwietnia 2016

48. "Bez pośpiechu" CARL HONORÉ

Autor: Carl Honore
Tytuł: Bez pośpiechu
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Liczba stron: 328
Obraz współczesnego człowieka w dzisiejszych czasach kreuje pośpiech, nerwowość, rozdrażnienie. Dzieje się tak, ponieważ naszym priorytetem staje się wszechstronny rozwój. Często nie dosypiamy, obciążamy nasz organizm większą ilością obowiązków, która często jest wręcz niewykonalna. Zgodnie z rozsądkiem powinniśmy podejmować pracę według swoich możliwości, spełnienia zawodowego. Każdy z nas ma granice fizycznej i psychicznej możliwości. Praca ponad siły przyspiesza tylko nasze "przeniesienie się na łono Abrahama". Krótko mówiąc - powinniśmy się oszczędzać.

Carl Honore w swojej książce pokazuje czytelnikowi "jak mądrze rozwiązywać problemy i nie zwariować w szybkim świecie". Powolne działanie może przynieść korzyści. Bardziej korzystna jest dla nas spokojna analiza problemu i kompleksowe podejście do jego rozwiązania. Według starego przysłowia "gdzie się człowiek spieszy, tam się diabeł cieszy" nie możemy pozwolić na to, aby postęp cywilizacji narzucił nam tempo życia. Nie możemy dać sobą manipulować, powinniśmy zachować czujność. Według autora powinniśmy żyć według własnego zegara biologicznego. Honore podaje nam przykłady ludzi, którzy odważyli się na inny sposób myślenia (slow fix), są dowodem na to, że człowiek nie musi żyć w ciągłym biegu by spełnić się zawodowo. Stopniowo łącząc punkty dojdziemy do celu, nasza myśl ma być perspektywiczna - o jutrze lepiej pomyśleć już dziś. Trzeba przyznać się do błędów, zaczynać od małych rzeczy. Honore podaje nam także klucz do współpracy - osiągniemy lepsze wyniki jeśli będziemy umieli otworzyć się na współpracę z innymi. Książka nie zawiera tylko suchych faktów, dzięki czemu przypominała by poniekąd szkolny podręcznik (naucz się tego i tamtego), ale pokazuje mądrość mas, jest samopomocą, pokazuje jak rozwiązywać problemy jeden po drugim.

Nie dajmy się zwariować, aby świat nam "wszedł na głowę", pieniądze i sława nie mogą wziąć góry nad rozumem, stres nie może paraliżować naszego działania. Nasz cel ma być skierowany ku pięknym ideom. Książka ta powinna znaleźć się na biurku każdego managera, polityka. Jest wartościową wskazówką jak nie dać się zwariować i wciągnąć w wir pracy nie mając czasu na nic innego. Życie jest za krótkie na ciągły bieg, a przede wszystkim mamy je tylko jedno, więc warto się nad tym zastanowić.

Ocena: 9/10
Bez pośpiechu. Jak mądrze rozwiązywać problemy i nie zwariować w szybkim świecie [Carl Honoré]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz