niedziela, 15 listopada 2015

46. "Dream" Marcin Legawiec

  Autor: Marcin Legawiec
  Tytuł: Dream
  Wydawnictwo: Psychoskok
  Liczba stron: 268


Zachowanie człowieka po narkotykach może ulec zmianie, czasami nie widać, że jest on pod wpływem "czegoś". Substancje psychoaktywne oddziałują na psychikę i umysł, ich nasilenie zależy od przyjętego środka oraz ilości, a przede wszystkim od indywidualnych cech jednostki. Niepokojące sygnały najłatwiej zauważyć u osób, które bardzo dobrze się zna, można przewidzieć w jaki sposób generalnie się zachowują. Co by było, gdyby podać komuś narkotyk, aby nim manipulować?

W powieści Marcina Legawca Tomek i Kuba, któzy są kolegami znajdują się w nocnym klubie. Nieświadomie dla nich podano im narkotyk "Dream", po którym stracili zupełną kontrolę nad swoją świadomością. Jeden z nich zabija poznaną na imprezie dziewczynę w klubowej toalecie. Następnego dnia próbują sobie przypomnieć co się stało, jakieś konkretne szczegóły. Okazuje się, że każdy z nich ma inną wersję wydarzeń, niż to było w rzeczywistości. Obaj są przerażeni, gdy dowiadują się, że klub w którym byli naprawdę nie istnieje. Z wiadomości oglądanych w telewizji dowiadują się, że morderstwo zostało popełnione na Bulwarach.

Tomek zaprasza do Kuby swojego brata, który pracuje w wydziale antyarkotykowym. Okazuje się, że chłopakom podano narkotyk w określonym celu. Mieli zabić właśnie tę dziewczynę. Kto im podał "dreama" i dlaczego? Po zażyciu narkotyku rzeczywistość zamienia się w sen, a ten kto go zażył, jest pod kontrolą innych osób. Jest podatny na słowa osób znajdujących się blisko niego. Może dopuścić się wtedy najgorszych czynów. Cała trójka postanawia przeprowadzić eksperyment z "dreamem", aby dowiedzieć się prawdy.

Czytelnik zetknie się tu z kryminałem połączonym z powieścią psychodeliczną. Książka trzyma w napięciu, w miarę zagłębiania się w jej treść jest się bardziej ciekawym, jak to wszystko się wyjaśni. Temat narkotykowy jest ostatnio bardzo popularny. Wydaje mi się, że autor miał dobry pomysł na temat, jednak nie do końca on wyszedł. W oczy rzucają się błędy stylistyczne, tak jakby książka nie była w rękach korektora. Nie ma także zachowanej logiki sformułowań w opisywanych sytuacjach - pod tym względem książka jest na jednym poziomie - chciałoby się rzec, że szoruje po ziemi. Może w oczach czytelników zdoła się ona w jakiś sposób obronić.


Ocena: 5/10
Dream [Marcin Legawiec]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję Wydawnictwu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz