wtorek, 3 marca 2015

43. "Przemilczenia" Gaja Kołodziej

Tytuł: Przemilczenia
Liczba stron: 240

              Każdy z nas w życiu stanął lub stanie przed ważnym wyborem - życiowym wyborem. Możemy przypomnieć sobie wiele sytuacji, w których wymagano od nas wyboru trudnej decyzji, z rozpatrzeniem wielu aspektów - w przypadku rodziny, przyjaciół, szkoły, pracy itp. Były to wybory, które po upływie czasu oceniliśmy sami jako ważne lub mnie, ze względu na etap życiowy, w którym się znajdowaliśmy. Miniony czas, zdobyte doświadczenia i przeżyte chwile wywołują przekonanie, że wcześniejsze dylematy stają się nieporównywalne do tych, przed którymi stajemy obecnie. Czy zdarzyły się w Twoim życiu sytuacje, kiedy rozważałeś/-aś dobro własne nad czyjeś dobro i na odwrót? Sytuacje te bez wątpienia wymagały trudnych wyborów, niekiedy przytłaczających. Próba ucieczki przed ważnym wyborem życiowym bardzo szybko okazuje się błędna. Unikamy podejmowania decyzji, usiłując zrzucić z nas ogromny ciężar ich konsekwencji. Odpowiedzialność za dokonany wybór może nas bowiem drogo kosztować. Odwaga wyboru czyni nas ludźmi określonymi, indywidualnymi, w pełni kształtującymi swoje własne życie, biorącymi całkowitą za nie odpowiedzialność. Zapoznajcie się zatem z recenzją książki Gai Kołodziej i jej główną bohaterką. 
                22 letnia Ariadna przed laty została porzucona przez swoją matkę pod drzwiami klasztoru sióstr w Dębicy. Jej matka uciekała z nią przed mężem, który za wszelką cenę starał się je odnaleźć. Oto po latach od ucieczki i pozostawienia córki przez matkę,w życiu Ariadny pojawia się tajemniczy pan Krzyżewski. Informuje ją, że rodzina chce ją odzyskać. Ariadna nakłoniona przez Matkę Generalną sióstr udaje się z nim do Warszawy, aby poznać swoją przeszłość. Dziewczyna chce zostać jedną z sióstr i powiązać swoje życie z klasztorem. Czy przeszłość, która wróciła pokrzyżuje jej plany?
                Ariadna nie wiedziała jak naprawdę ma na imię, dopóki pan Krzyżewski nie zwrócił się do niej na lotnisku w Warszawie "Ariadno". Siostry zakonne nazwały ją Edmunda - od bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela i fundatora Zgromadzenia. Ariadna niebawem ma poznać swoją rodzinę, lecz nie czuje ku temu zbytniej potrzeby. 
                 Dom jej ojca wyglądał jak rezydencja, a jego wnętrze było szykowne. Ariadna po spotkaniu rodzeństwa jest szczęśliwa - poznała je, przy okazji doznając luksusu, w jakim żyją na co dzień na przedmieściach Warszawy. Dowiaduje się także, że jej ojciec - pan Horodecki - nie żyje. Jest wdzięczna Bogu za możliwość poznania tego wszystkiego wierząc, że miał on w tym jakiś cel. Po czasie spędzonym w domu ojca ma wrażenie, że zawadza, nie rozumie panujących tu zasad, że wszyscy patrzą na nią rzez pryzmat nazwiska. Stara się poznać swoje przybrane rodzeństwo, rozmawia z nianią dzieci, aby dowiedzieć się czegoś od osoby postronnej. Dzieci mają wszystko, czego im potrzeba - często w nadmiarze. Jak się okazuje, Krzyś najlepiej poradził sobie ze śmiercią ojca i ma najlepszy kontakt z panem Krzyżewskim, który dba o tradycje rodziny i od czasu do czasu rozmawia z nim o interesach firmy, pomnażaniu majątku jego ojca - wkrótce będzie musiał zająć się tym sam. 
                    Ład panujący w domu ulega zmianie, gdy pojawia się brat zmarłego pana Horodeckiego ze swoim synem Pawłem, który ma tu zostać, ponieważ rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Demonstruje on niechęć swoją postawą do pana Krzyżowskiego. Ojciec Pawła, pan Waldemar nieudolnie próbuje naśladować swojego zmarłego brata, lecz przynosi mu to efekt odwrotny od zamierzonego. Jak rozwiąże się ta sytuacja, w szczególności, że czas pobytu Ariadny w Warszawie dobiega końca? Co zrobi dziewczyna, czy wybierze dom ojca czy wróci do sióstr w Dębicy? Jak zareaguje an Krzyżewski i jej przybrane rodzeństwo na jej wybór? Jakich rzeczy dziewczyna będzie świadkiem?
                         Książka Gai Kołodziej bez wątpienia skierowana jest do osób dojrzałych emocjonalnie. Jest dowodem na to, że człowiek jest skazany na ciągłe wybory, nikt z nas nie uniknie w życiu podejmowania trudnych decyzji. Ariadna udowadnia nam, że trzeba być przygotowanym na pomyłki życiowe, których nie da się już naprawić. Poniekąd to bohaterowie literaccy uczą nas, jak wyjść z trudnej sytuacji, lub jak się w nią łatwo wplątać. Gaja Kołodziej mówi nam, że najważniejsze w życiu jest działanie w zgodzie z samym sobą, z własnym sumieniem i wartościami. Człowiek dorastając i szukając swojego miejsca w świecie boryka się z rozmaitymi dylematami, a co za tym idzie, dokonuje trudnych wyborów. Wybór jest decyzją co wybrać z dwóch lub wielu możliwości ze świadomością jego konsekwencji. Wybór to także wyjście z sytuacji, a nie ich unikanie. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, aby przekonać się o tym samemu. 

Ocena: 8/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję                          3 komentarze:

 1. Bardzo zachęcająco napisałeś o tej książce. Nie pozostaje mi nic innego, jak zacząć się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest na pewno ciekawa i wciągająca, a przy tym uczy wielu rzeczy, ale ze względu na moją przeszłość wolę po nią nie sięgać. Bardzo ładna recenzja.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W pierwszym odruchu nie zwróciłabym większej uwagi na książkę, może dlatego, że jestem wzrokowcem, a okładka jakoś nie przyciąga, ale już treść jak najbardziej mnie zainteresowała, gdy będę miała okazję chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń