niedziela, 27 lipca 2014

42. "Hum Ha Ostatni" Witold Dzielski

Autor: Witold Dzielski
Tytuł: Hum Ha Ostatni
Wydawnictwo: Psychoskok
Liczba stron: 319Młody Hum mieszkający we wsi Przesieka jest uczniem demonologa Pawkoty. Ten z kolei jest już w podeszłym wieku. Pewnego dnia stary mistrz wyjawia Humowi, że jest demonem. Hum nie może w to uwierzyć, dopóki ten się w niego nie zmienił ja jego oczach. Hum dowiaduje się o swoich niezwykłych mocach, a mistrz po pierwszym przesileniu go opuszcza. Daje mu kilka rad, księgę i wysyła go do Hoł - łan - Hoł. Ma się strzec i nie mówić nikomu, że widział w Pawkocie demona. Hum zaczyna studiować księgę. Początkowo nic nie rozumie, ale w miarę zapatrywania się w nią znaki układają mu się w logiczną całość. Jest to "Demonologia w praktyce. Podstawy. Mistrz Ojt a Flar, teksty zebrane".
Hum musi uciekać ze swojej wsi, w której dochodzi do wojny domowej między ludźmi a elfami. Po drodze spotyka holemskich kupców zmierzających do stolicy Hołdacji - Hoł - łan - Hoł.

Robhur Kufer jest wysoko sytuowanym krasnoludem, który wśród marszałków królestwa Hurmy stworzył gildię dyplomatyczo - szpiegowską, która reprezentowała interesy marszałkostwa w królestwie i poza nim. Instytucja ta nazywała się Szpicą. Kufer był wpływowym dostojnikiem królestwa. Z jego zdaniem liczył się król Brezopronobiusz III.

Sytuacja królestwa Hurmy była stabilna, jego granic broniło wojsko a mieszkańcy królestwa wraz ze swoimi sąsiadami żyli w zgodzie. Sytuacja uległa zmianie, gdy informacja o szykującej się wojnie domowej dotarła do Szpicy. Magiczka Szpicy Yupstyna Bargod i rektor Mechanerii Marcus Rootling i szpieg Szpicy Pudziach Trowski pod przebraniem kupców udają się do stolicy, gdzie ma właśnie dojść do rozlewu krwi między ludźmi a elfami. Po drodze dołącza do nich Hum. Jak skończy się ta historia? Jak potoczą się losy Huma, Yupstyny, Marcusa i Pudziacha? Czy los połączy ze sobą ich ścieżki? Kto skłócił ze sobą ludzi i elfy? Czy Hum ze swoimi mocami zdoła obronić mieszkańców przed przeciwnikiem? Co będzie dalej z Pawkotą i czy Hum będzie wiódł spokojne życie w Czarnej Puszczy tak jak przed wybuchem wojny?

"Hum`Ha Ostatni" jest przygodową powieścią nie bez przyczyny porównywaną z przygodami Harry`ego Pottera. Magia przeplata się tu ze światem realnym i jak to bywa, nie zawsze jest ona wykorzystywana w dobrym celu. Akcja książki przebiega dwutorowo. Pierwszym wątkiem jest rozwój Huma jako młodego maga, drugi wątek to międzypaństwowa intryga polityczna.

Osobiście zaczynam się przekonywać do tego typu książek jak ta Witolda Dzielskiego. Okazuje się, że polscy pisarze też potrafią napisać dobrą książkę fantasy na miarę Harry`ego Pottera. W świecie wymyślonym przez autora żyją ludzie, elfy, gnomy, krasnoludy, lodowi magowie. Występuje także miłosny wątek, dialogi są nasycone humorem. Akcja trzyma cały czas w napięciu, więc czego chcieć więcej?
Książkę polecam wszystkim bez względu na wiek, gusta literackie. Tę książkę naprawdę warto przeczytać. Myślę, że jeżeli ja (do tej pory niespecjalnie przekonany to fantasy) zmieniłem zdanie, odnośnie czarów, krasnoludów itp. to Ty też się nie zawiedziesz. Do tej książki można wracać.


Ocena: 9/10
Hum’Ha Ostatni [Witold Dzielski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję


2 komentarze:

  1. Po takiej recenzji trudno przejść obok niej obojętnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. No to mi dołożyłeś kolejną książkę do marcowych czytadeł :)

    OdpowiedzUsuń