wtorek, 24 czerwca 2014

39. "Kamieniem w komunę" Apolinary Baca

Autor: Apolinary Baca
Tytuł: Kamieniem w komunę
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 272

Komunizm jest zbiorem poglądów ideologicznych i zbudowanego na ich podstawie programu politycznego, który miał na celu zdeklasować społeczeństwo, znieść własność prywatną. Społeczeństwo komunistyczne miało cechować się jednością przekonań politycznych. Przeciw takiemu ustrojowi młodzi ludzie postanowili rzucić kamieniem.

Książka jest opowieścią o ludziach młodych, którym przyszło żyć w komunistycznym systemie. Bunt ludzi, którzy nie godzili się na taki system i postanowili z nim walczyć w taki sposób, który możemy porównać do sposobu walki z okupantem hitlerowskim - malowano napisy na murach, dochodziło do starć z ZOMO, młodzi współpracowali z podziemiem ("Solidarność"), gdzie zajmowano się drukiem i kolportażem ulotek. Na ulicach niejednego miasta ówczesnej Polski dochodziło do happeningów i demonstracji.

Apolinary Baca opisuje to, co działo się naprawdę, bez upiększeń. Tak w tamtych czasach wyglądała rzeczywistość. Zbuntowana młodzież walczyła z ustrojem o wolną, demokratyczną Polskę. Bez ich poświęcenia nie byłoby tego, co jest dzisiaj. Książka jest świadectwem wiary w sens walki o niepodległość, która nigdy nie miała prawa bytu.

Ci młodzi ludzie wzorowali się na swoich rodzimych poprzednikach, którzy walczyli z nazistami. Tak jak oni często nie przemyśleli swoich działań do końca, działali często "na gorąco", pod wpływem impulsu i wściekłości, za co przychodziło im płacić wysoką cenę. Aresztowania, prześladowania rodzin, przesłuchania, zastraszanie, obserwowanie, donoszenie było na porządku dziennym często z czołgami na ulicach w tle. Młodzież walcząca z komuną była wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Dzięki tej książce możemy poznać ich niezwykłą postawę i niezłomność. Miała ona świadomość tego, że historia Polski - ta prawdziwa - zostaje wymazywana z kart, pisana tak, jak komunistom było na rękę.

"Kamieniem w komunę" jest doskonałym powrotem do przeszłości dla osób, które brały udział w tych wydarzeniach. Napisana jest w taki sposób, że możemy z łatwością wczuć się w psychikę bohaterów przeżywać to co oni - czasami miałem wrażenie, że stoję obok nich i widzę to wszystko ich oczami. Mimo powagi sytuacji znajdziemy tu także dawkę humoru połączoną z obrazem walki Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i wielu innych młodzieżowych organizacji walczących z komunistycznym okupantem.

Książka ta posiada ogromną wartość historyczną, jest świadectwem tamtych dni i buntu młodzieży bez której nie byłoby dzisiaj wolnej Polski. Ukazuje hart ducha, chęć walki o lepsze jutro, wiarę w osiągnięcie celu. To wszystko w walce o Polskę, która ma być świadoma swojej prawdziwej historii, a przede wszystkim ma być wolna. Lektura ta jest doskonałym przykładem postępowania dla dzisiejszej młodzieży, do naśladowania wzorów kulturowych i podstawowych wartości, godności, której większości młodzieży dzisiaj brakuje. Gubi się ona w luksusie techniki i nie ma perspektyw na jutro - zdecydowana jej większość. Czasami zadaję sobie pytanie, co by było jak by dziś trzeba było stawić czoła takim problemom, walczyć z ustrojem. Ilu ludzi byłoby w stanie coś w ogóle zdziałać i co najważniejsze, czy by chciało?

Książkę polecam przede wszystkim młodym ludziom, gdyż naprawdę warto ją przeczytać i zastanowić się nad sensem działań podejmowanych przez zbuntowaną młodzież lat 80., w których i ja się urodziłem. Na szczęście długo nie było mi dane żyć w komunistycznym ustroju za co jestem wdzięczny tym, którzy mieli odwagę powiedzieć NIE.


Ocena: 9/10Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję

5 komentarzy:

 1. Skoro polecasz to młodzieży muszę przeczytać. Już wiesz, że ksiażki tego typu są moim ulubionymi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam się szczerze, że tematycznie książka niezbyt mnie zaciekawiła, ale za to chciałabym ją sprezentować mojemu tacie, bo on z wielkim sentymentem wspomina czasy komunistyczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę z chęcią przeczytam z uwagi na fakt, że interesuję się historią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, polecam... Czyta się jednym tchem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Również ja czytałam :) Bardzo szybko się ją pochłania;) Na pytanie, które przedstawiłaś w przed ostatnim akapicie, zapewne niejeden z nas szuka odpowiedzi...

  OdpowiedzUsuń