sobota, 14 czerwca 2014

37. "Parabellum. Horyzont zdarzeń" Remigiusz Mróz

Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: Parabellum. Horyzont zdarzeń
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 312

„Parabellum. Horyzont zdarzeń” jest drugim tomem o losie braci Zaniewskich napisanym przez Remigiusza Mroza. Miałem tę możliwość, że po przeczytaniu pierwszego tomu zacząłem czytać drugi i to z zapartym tchem. Nie musiałem w niecierpliwości czekać na kolejną część.

W części pierwszej rozstaliśmy się z braćmi Zalewskimi w Rawiczu, z którego Maria wraz ze Stanisławem musieli uciekać, oraz w Olesku, gdzie doszło do nieudanej próby odbicia kapitana Obelta.

Fałszywe nazwiska jakimi posługiwali się Staszek i Maria były spalone, dlatego musieli uciekać z Rawicza. Nie wiedzą, że ich życie wkrótce zamieni się w koszmar. Droga do Francji, która miała być dla nich azylem stanie się drogą przez piekło, bowiem ich śladami podąża kapitan Christian Leitner. Jakby tego było mało tropi ich również sadystyczny oficer SS Johann Blankenburg. Muszą zrobić wszystko by przeżyć i nie dać się złapać.

Bronisław Zaniewski zmierza do Baranowicz do jego lubiej - Anieli, jego drogi będą prowadzić przez tereny zajęte przez Armię Czerwoną co postawi go w trudnej sytuacji, zarówno zagrożenia życia jak i przed wyborami, jakich będzie musiał dokonać.

Zarówno w części pierwszej tak i w tej mamy cały wachlarz przygód naszych rodaków. Ta część jest równie dobra i obfitująca w czytelnicze emocje jak poprzednia. Czytając tę książkę tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że ta seria jest naprawdę świetna. Styl pisania autora nie nudzi a warta akcja wyzwala wiele emocji. Naprawdę takie książki ciężko jest spotkać.


Akcja tak jak w tomie pierwszym jest bardzo dynamiczna i wielowątkowa, więc czytelnik nie ma czasu na nudę. Żadko zdarzają się książki, po których przeczytaniu po prostu brakuje mi słów, by opisać emocje, jakie towarzyszyły mi podczas lektury. Autor trzyma czytelnika w napięciu, stopuje akcje w kulminacyjnym momencie co potęguje napięcie. Muszę przyznać, że jest to ciekawy zabieg ze strony autora i bardzo duży plus dla książki. Ta część jest napisana w taki sam sposób jak pierwsza przez co cały cykl trzyma fason i staje się wyjątkowy. Obie książki są naprawdę warte przeczytania, gdyż wytwarzają niesamowite emocje, należy jednak zacząć od pierwszego tomu, gdyż drugi jesto kontynuacją losów bohaterów i czytelnik nie będzie wiedział o co dokładnie chodzi. Polecam nie zależnie od wieku, zainteresowań. Tę książkę na pewno polubi wielu czytelników.  


Ocena: 9/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję

4 komentarze:

 1. Lubię takie historie, więc książka ta zostaje dopisana do listy MUST HAVE. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zarówno ta jak i poprzednia część to ponoć rewelacja, więc raczej się skuszę :) Twoje recki tylko to potwierdzają ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki o podobnej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo pozytywnej opinii, ja nie jestem przekonana do tej książki, to raczej nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń