piątek, 13 czerwca 2014

36. "Parabellum. Prędkość ucieczki" Remigiusz Mróz

Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: Parabellum. Prędkość ucieczki
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 416

Książki z literatury faktu, historyczne należą do jednych z moich ulubionych. Czasami w moje ręce trafi także książka wojenna. Jeszcze w czasach liceum bardzo lubiłem ten etap historii, wydawał mi się najciekawszym i najważniejszym okresem historycznym. Tak zostało do dziś. Cieszę się, że miałem możliwość przeczytać pierwszy tom "Parbellum. Prędkość ucieczki" polskiego autora Remigiusza Mroza.

Akcja książki zaczyna się w momencie wybuchu drugiej wojny światowej. Na początku poznajemy historię jednej z jednostek wojskowych, która stacjonuje pod rumuńską granicą. Jednymi z jej żołnierzy są dwaj bracia - Zaniewscy. Dowódcą tej jednostki jest kapitan Obelt, którego żołnierze nazywają także Bełtem. Sierżant Bronisław Zaniewski wdaje się w konflikt z chorążym Chwieduszką, który jest od niego starszy stopniem. Nie jest on pierwszym, do którego doszło między tymi żołnierzami. Emocje między nimi były napięte, w końcu doszło do bójki, która wydawała się tylko kwestią czasu. Obaj doznają urazów ciała a dowódca jednostki musi zająć w tej s[rawie konkretne stanowisko.

W tym samym czasie Stanisław - brat Bronisława, szykuje się do ślubu z Marią, która jest Żydówką. Nowina o ślubie, którego data jest już ustalona, nie spotkała się z przychylnością wszystkich. Bracia Zaniewscy różnią się od siebie charakterami - Stanisław jest mniej porywczy, bardziej ogarnięty. Z kolei Bronisław wykazuje się znajomością języków obcych (często podkreśla to autor w książce), co jak się okaże wkrótce, będzie miało istotne znaczenie.

Wybuch wojny sprawił, że Stanisław i Maria, która z racji pochodzenia żydowskiego znalazła się w szczególnym niebezpieczeństwie, muszą uciekać. Udają się do bezpiecznej w ich mniemaniu Francji, a w tym celu pomaga im Hozler. Udają się z pogrążonej w wojnie Warszawy do Rawicza, który już opanowali Niemcy.

Książka Remigiusza Mroza jest niezwykle ciekawa i porywająca. Napisana jest w sposób naturalny, prosty, zrozumiały, czyli tak jak powinno być. Czytając śledzi się jej wersy z ogromnym zainteresowaniem i z olbrzymią ciekawością, co przyniesie następny rozdział. Nim się obejrzałem książka, została przeczytana... na jej końcu mamy zapowiedź kolejnego tomu. Autor doskonale przedstawił sytuacje ówczesnych lat wojennych i to, jak sama wojna niespodziewanie może zmienić los człowieka. Jak można się domyślać, nie zawsze jest on taki jak byśmy chcieli.

Akcja książki rozgrywa się w trzech płaszczyznach i w miarę rozwoju wydarzeń zaczyna się rozkręcać. Nie ma tu nadmiaru brutalności a nasi główni bohaterowie są tacy, jak ludzie w tamtych czasach, niczym nad wyraz się nie wyróżniający. Ich losy potoczyły się tak, jak milionów w tych latach na całym świecie.

Książka jest naprawdę warta polecenia szczególnie młodym ludziom, którzy właśnie przez take lektury powinni kształtować swoją wiedzę i podejście do tematu drugiej wojny światowej. Mogę z pełną stanowczością powiedzieć, że tego typu książek jest zdecydowanie za mało. Do tej książki z pewnością jeszcze kiedyś wrócę, gdyż należy ona do tych, o których tak łatwo się nie zapomina. Mam także nadzieję, że autor książki mnie jeszcze kiedyś pozytywnie zaskoczy swoimi dziełami. Książkę gorąco polecam!

Ocena: 9/10
Prędkość ucieczki. Parabellum [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję

3 komentarze:

  1. oj, ja ciągle siedzę i czytam takie książki. Może mniej niż pełna literatura historyczna, interesuje mnie ta, tematyką powiązaną z II WŚ, Muszę zanotować ten tytuł. Widzę jednak, że coraz szersze grono autorów sprawniej pisze o losach ludzi podczas wojny, to naprawdę wielki plus:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam masę opinii na temat Parabellum i zazdroszczę Ci ogromnie, bo sama nie miałam okazji zapoznać się z twórczością Mroza. Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń