piątek, 6 czerwca 2014

34. "Czarnoksiężnik. Władca wilków" Juraj Červenák

Autor: Juraj Červenák
Tytuł: Czarnoksiężnik. Władca wilków
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 368

Fantastykę cechuje duża swoboda w zakresie konstrukcji świata przedstawionego i postaci bohaterów. Swoboda niekoniecznie jednak oznacza absolutną dowolność – wiele utworów z tej kategorii zostaje umieszczonych w pseudorzeczywistości lub rzeczywistości wygenerowanej. Ta powieść fantasy jest zakorzeniona w wierzeniach słowiańskich. Czytając wstęp od autora dowiemy się, że inspiracją do napisania tej książki był dla niego Andrzej Sapkowski, który pisał w podobny sposób. 

"Czarnoksiężnik. Władca wilków" to pasjonująca książka słowackiego pisarza Juraja Červenáka. Lektura ta opowiada o Roganie - wojowniu, który pragnie się zemścić na Krwawych Psach, którzy są Awarami o ponadludzkiej sile. Przemierzają oni ziemię Słowian gwałcąc i mordując. Nie są jednak niezwyciężeni, bowiem Rogan wie jak ich wytropić, a w końcu zabić. Po drodze ku zemście spotyka on wiedźmę Mirenę oraz Wielimira. Odtąd we trójkę podążają do Kirtu, gdzie ukrywają się Awarowie wraz ze swoim potężnym magiem. Rogan musi wypełnić swoje przeznaczenie. Ma m w tym pomóc Gorywałd - wilk o krwistoczerwonych oczach.

Książka ta jest doskonałą opowieścią o zemście i wspomnieniach, które trudno znieść. Czuje się ten specyficzny klimat książki z gatunku fantasy, który zaskakuje czytelnika. Dużym plusem jest osadzenie akcji w lasach pradawnych Słowian. Czytelnik może poczuć magię tego miejsca. Jak na zemstę przystało - krew leje się gęsto, przez co akcja porywa czytelnika - nie ma chwili na złapanie oddechu. Czytając tę książkę należy bacznie przyjrzeć się bohaterom - magom, bestiom, bogom - autor w znakomity sposób kreśli ich osoby, tworząc jednocześnie niesamowitą historię. Można się tu także pośmiać, m.in. z "drużyny", którą tworzy Rogan, Mirena i Wielimir. Obok tej książki fan tego gatunku nie może przejść obojętnie. Książkę polecam także tym, którzy nie czytali książek fantasy lub omijają je szerokim łukiem, gdyż jestem pewny, że po tej lekturze podejście do fantastyki naprawdę może się zmienić. Ja osobiście coraz bardziej się do niej przekonuję, a ta książka miała w tym swój niewątpliwy udział. Książka ta jest pierwszym tomem o przygodach Rogana, kolejnym jest "Miecz Radogosta", którego będę wypatrywał.


Ocena: 8/10
Władca wilków [Juraj Červenák]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję
2 komentarze:

  1. Nie czytałam jeszcze nic z literatury rodem ze Słowacji, dlatego chętnie zapoznam się z książką. Tematyka może nie do końca do mnie przemawia, ale jeśli nadarzy się okazja to dam jej szansę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiedzieć, że tak pozytywnie ją zrecenzowałeś, bo mam tę książkę na oku:)

    OdpowiedzUsuń