czwartek, 5 czerwca 2014

33. "Szabla Sobieskiego" Andrzej Sawicki

Autor: Andrzej Sawicki
Tytuł: Szabla Sobieskiego
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 350

"Szabla Sobieskiego" jest drugą częścią serii "Kampanie Kazimierza Luxa". W grudniu 1797 roku Legiony Polskie przeprowadziły akcję przeciwko Państwu Kościelnemu - drzwi dla armii republikańskiej do Rzymu zostały otwarte. Wojska francuskie wkraczają do Wiecznego miasta w lutym 1798 roku. Papież Pius VI zostaje wygnany, a Państwo Kościelne zlikwidowane. Zostaje utworzona na jego miejsce Republika Rzymska. Powołano republikański rząd i parlament, z dawnych papieskich żołnierzy stworzono niewielką armię rzymską. Jak po zdobyciu nowych ziem bywa - republikańscy generałowie rozpoczęli masową grabież dzieł sztuki. Plądrowano dosłownie wszystko, także kościoły i klasztory. W ramach odwetu włoscy księża podburzają lud włoski do ataków na najeźdźców. Dochodzi do zamieszek, co sprawia, że sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. Żołnierze francuscy cierpią głód - dochodzi do buntu.

Republikańscy dowódcy wzywają na pomoc Legion Polski. Nasz główny bohater - Kazimierz Lux, również i tym razem wplątuję się w intrygę z zaginięciem szabli, którą król Jan III Sobieski podarował papieżowi po zwycięskiej bitwie w Wiedniu. W tym samym czasie oliwy do ognia olewają ludzie Marii Karoliny - Królowej Neapolu , przygotowując powstanie, które ma zaskoczyć Polskie Legiony. Jak tym razem nasz bohater wyjdzie z tej sytuacji? Czy w końcu uda się przywrócić Polsce niepodległość? Co się stanie z Legionem Polskim? Będzie zmierzał ku ojczystej ziemi, czy się od niej oddalał?

Sawicki w kolejnej części serii swojej powieści zadbał o to, by nie zawieźć czytelnika. Z reguły pierwsze części są najlepsze. Według mnie ta nie odstaje ani na chwilę od pierwszego tomu. Dotrzymuje jej kroku.
Chciałoby się rzec, aby takich książek było więcej. Aby nie powtarzać słów z recenzji pierwszego tomu (klik), i nie zdradzając więcej ze szczegółów fabuły, książkę tę polecam równie gorąco jak "Honoru legionu". Czyta się miło i szybko, z zapartym tchem. Nie ma tu zbędnych słów czy niepotrzebnego rozwinięcia wątków.

Ocena: 8/10
Szabla Sobieskiego [Andrzej Sawicki]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz