czwartek, 5 czerwca 2014

32. "Honor legionu" Andrzej Sawicki

Autor: Andrzej Sawicki
Tytuł: Honor legionu
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Liczba stron: 350

"Honor legionu" jest pierwszą częścią przygód Kazimierza Luxa. Akcja toczy się w 1797 roku, w czasie epoki napoleońskiej. Są to czasy upadku Rzeczypospolitej Szlacheckiej i powstania kościuszkowskiego. Polski nie ma na mapie świata, a wielu polskich oficerów i żołnierzy zostało wcielonych do armii zaborców lub pozostała na uchodźstwie. Faktem jest także, że oddziały polskie próbowano odtworzyć za granicą, jednak bez skutku. Rezultat przyniosła dopiero działalność grupy polskich patriotów we Francji (m. in. Wybickiego). Bonaparte poparł utworzenie polskich oddziałów. Tak oto w styczniu 1797 roku narodziły się Legiony Polskie, których zadaniem było wspierać władze późniejszej Republiki Italii.

O tym m. in. jest ta książka. Kaziemierz Lux jest oficerem legionów. Jego postać jest autentyczna. W tej części zostaje on wplątany w morderstwo. Od tej chwili musi oczyścić honor polskiego legionisty, co nie będzie łatwym zadaniem. Na jego barki nałożą się także inne problemy. Jak z tego wybrnie? Dodatkowo sprawę komplikuje Maria Karolina - królowa Neapolu i Sycylii, która nienawidzi Francuzów. Wie, że chcą podbić Italię przy pomocy Legionów Polskich, a później władzę swoją przeleją na całą Europę. Chciałaby mieć Legiony Polskie po swojej stronie, myśli nawet o przekupieniu żołnierzy. Ci walczą z pobudek ideologicznych; wierzą, że przyniosą Polsce wolność.

Sawicki stworzył powieść, która dokładnie opisuje szczegóły historyczne. Jest to powieść, którą polubić może każdy, nie tylko miłośnik historii. Trudno tu odróżnić fakty od literackiej fikcji, co podkreśla znakomity kunszt autora. W tym miejscu należy zaznaczyć, że autor nie jest z wykształcenia historykiem, lecz chemikiem. Historia jest jego pasją, o czym możemy się przekonać czytając tę książkę. Autor zadbał o szczegóły w każdym calu, czytając przenosimy się w czasie i uczestniczymy w wydarzeniach razem z bohaterami. Słyszymy świst kul, czujemy strach, słyszymy krzyki, widzimy egzekucje i czujemy swąd rozkładających się zwłok.

Duży plus dla książki z pewnością stanowi autentyczność postaci Kazimierza Luxa, który był polskim żołnierzem Napoleona. Pozwala to w pewnym stopniu lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie, jak poświęcali się żołnierze w imię wolności.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy chcą przeżyć wspaniałą przygodę z nutką awantury w tle. Wojsko, bitwa, historia może odstraszyć potencjalnego czytelnika od tej książki. Nic bardziej mylnego. Książka napisana jest w taki sposób, że Ci, którzy historii nie lubią, z przyjemnością będą ją czytać.

Ocena: 8/10
Honor Legionu [Andrzej Sawicki]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz