niedziela, 11 maja 2014

22. "Perła" Rafał Kosowski

Autor: Rafał Kosowski
Tytuł: Perła
Wydawnictwo: Vocatio
Liczba stron: 360
Rałał Kosowki przenosi nas w czasie, dokładnie do świata sprzed 1500 lat przed naszą erą do ziemi egipskiej. Strarożytny Debir, gdzie rozgrywa się akcja powieści jest jednym z kanaanejskich królestw podbitych przez Egipt i zmuszonym do składania daniny faraonom. Główna bohaterka powieści Aberes (Perła) jest piękną, młodą kobietą, a zarazem żoną króla Gemre. Przyszło jej żyć w świecie,w którym Egipt rozszerza swoje panowanie, a ludność podbitych krajów pragnie zrzucić jarzmo niewolnictwa. Książęta, których ziemie zostały podbite chcą wcielić plan wyzwolenia w życie. Amber staje się osobą, która nie dopuszcza do zrealizowania niecnych planów Ullisukmi, Hetammu. Jest ona zarazem kobietą, która pochodzi ze zwykłej rodziny, a jednak udało jej się wyjść za księcia, którego plany budzą w niej lęk i niepokój. Pragnęła ona jedynie miłości i szczęśliwego życia przy ukochanym. 

Życie napisało jej inny scenariusz, bowiem Gemre zbacza z właściwej drogi. Wiele osób pragnie zmiany polityki, którą prowadzi książę i wpływają na niego zaklęciami, demonami i czarami. W tym miejscu wspomnieć należy, że mieszkańcy Kanaanu to poganie, którzy wielbią wiele bóstw, składają im różne ofiary i oddają się wyuzdanym orgiom. Autor doskonale porównuje opisywaną przez siebie opowieść do prawdziwych wydarzeń biblijnych, gdzie podczas otrzymania dziesięciu przykazań dla Mojżesza od Boga, lud wybrany składa ofiary pogańskiemu cielcowi. Tak i w tej historii, głos jedynego Boga pragnie dotrzeć do Aberes i obdarzyć ją swoją opieką. Można to odczytać w ten sposób, iż jest to dopiero początek wydostania ludzi z niewoli egipskiej.

Książka jest napisana w taki sposób, że sprawiała mi problem - już na samym początku trudno było przebić mi się przez język tekstu, który jest prosty, rzekłbym banalny. Czytając niektóre fragmenty książki nie mogłem się odnaleźć w jej klimacie. Książka ta jest pierwszą z trylogii, więc dobrze się zastanowię, czy sięgnę po kolejne części, mimo, że autor zostawia nas w napięciu kończąc tę książkę.  Jako miłośnik historii poczułem jednak pewien niedosyt. 

Książka ze swoim historyczno-fantastycznym tłem z nutką sensacji, intryg i spisków, opowieści o czasach, które minęły połączoną z miłością mogą zachwycić czytelnika. Może to właśnie ta książka czeka na Ciebie.


Ocena: 7/10
Perła [Rafał Kosowski] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu3 komentarze:

 1. Lubię czytać o przeszłości - zapoznam się z nią jak tylko czas mi pozwoli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Starożytny Egipt?
  Biorę to!
  Banalny język i nauka w tle?
  może jednak sobie odpuszczę...
  Haha :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Starożytny Egipt zdecydowanie nie dla mnie. Historyczne tło zawsze mnie odrzuca.

  OdpowiedzUsuń