wtorek, 27 maja 2014

29. "Synowie buntu" Frank E. Peretti

Autor: Frank E. Peretti
Tytuł: Synowie buntu
Wydawnictwo: Vocatio
Liczba stron: 602

Dobro i zło to dwa podstawowe, nie wykluczające się przeciwieństwa. Nie mogą istnieć jedno bez drugiego. Zło jest zależne od dobra a ich walka nie podlega czasowym ograniczeniom. Trwa od zarania dziejów i trwać będzie zawsze. Jest to typowy przykład dualizmu, czyli ścierania się dwóch przeciwstawnych sobie sił.

Frank E. Peretti jest jednym z twórców gatunku fantastyki z religią w tle. Książka "Synowie buntu" należy do tych, gdzie w otoczce mistycznego klimatu siły niebieskie walczą z nieczystymi mocami, a walka toczy się o ludzkie dusze. Książka ta jest kontynuacją powieści "Władcy ciemności".

W niniejszym tomie celem sił ciemności stają się struktury społeczne wraz z władzami oświaty. Jedną z pierwszych ofiar zostaje Tom Harris, który jest dyrektorem szkoły chrześcijańskiej w amerykańskim miasteczku Bacon`s Corner. Jego historia trochę przypomina tę z filmu "Egzorcyzmy Emily Rose" i niesłusznie oskarżonego księdza. Tu pastorowi Harrisowi zostaje przedstawiony zarzut znęcania się nad dziewczynką, którą uczy. Została ona przez niego pobita, a on musi udowodnić, że dziecko tak naprawdę jest opętana przez demona.
Drugą ofiarą jest Sally Rose, także mieszkanka tego samego miasteczka. Stała się ona obiektem ataku płatnego mordercy, który skończył się jego śmiercią. W wyniku takiego obrotu sytuacji Sally opuszcza miasteczko. Za wszelką cenę chce się dowiedzieć kto i z jakiego powodu nasłał na nią zabójcę. Pomóc ma jej Zastęp Niebieski - Nathan, Guil, Armoth i Tal. Obie te historie przedstawione w książce są ze sobą powiązane.

Fabuła książki jest bardzo ciekawa, wciąga czytelnika już od pierwszych stron mimo, że głównym bohaterom brakuje realizmu co sprawia, iż czytelnikowi trudno jest się do nich przekonać. Ku mojemu zaskoczeniu książka nadrobiła ten mankament tempem akcji, która rozgrywa się w dwóch płaszczyznach - ziemskiej i metafizycznej, gdzie jedna bez drugiej nie miałaby sensu - oczywiście w przypadku tej książki.

W książce każda chrześcijańska dusza jest prześladowana. Walczą o nią zarówno anioły dobra jak i bogacze, będący wysłannikami zła, demony rządne zemsty wraz ze swoim przywódcą - Niszczycielem.
Autor posługuje się barwnym językiem, przy tym jest on zrozumiały w odbiorze dla czytelnika. Wyraźnie został tu zaznaczony przez autora obraz okultyzmu i to, jak ogromny wpływ ma jeden człowiek na drugiego - nie koniecznie pozytywny.

Książka ta zainteresuje każdego. Walka aniołów i demonów o ludzką duszę i wciągająca fabuła cieszy się uznaniem wielu czytelników i działa na ich wyobraźnię. Polecam.

Ocena: 8/10 


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję Wydawnictwu 

2 komentarze:

  1. Tematyka tu poruszana ciekawi. Szczególnie walka dobra ze złem...

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi ciekawie, "Egzorcyzmy Emily Rose" mi się podobały, także możliwe, że i ta książka przypadłaby mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń